IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Закон за комасацията ще регулира поземлените отношения*

Трябва да се въведе данък върху пустеещите земи, заяви министър Димитър Греков

11:52 | 31.03.14 г. 4
Закон за комасацията ще регулира поземлените отношения*

Проблемите с разпокъсаната собственост на земеделските земи може да бъдат решени със Закон за комасацията, стана ясно на кръгла маса, посветена на проблемите в сектора. Работна група ще се заеме със закона, като първото й заседание ще бъде до края на май, съобщи агроминистърът Димитър Греков

Според него работата по този закон е безкрайно закъсняла, като той е трябвало да бъде направен най-късно до края на 90-те години. 

На дискусията различни организации поискаха да бъде въведен данък за пустеещите земеделски земи. "В България земята се ползва комасирано, но собствеността не е комасирана. Сега собствеността върху земите е в процес на преразпределяне", каза Венцислав Върбанов, председател на  Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), който поиска да се въведе данък върху пустеещите земи. 

В отговор на журналистически въпроси Димитър Греков потвърди, че подобен данък трябва да бъде въведен. 

От Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) обаче посочиха, че т. нар. "бели петна" (от които собствениците не се интересуват) са кардинален проблем и ако се въведе данък върху тях, няма да има от кого да се събере, защото много жители на селата, собственици на ниви, са емигрирали. 

За тази година белите петна са общо 1,06 млн. дка, а всяка година от тях се събират около 15 - 16 млн. лв., стана ясно на дискусията.

Без комасация няма как да се изграждат напоителни съоръжения, отбеляза Борислав Петков от Асоциацията на собствениците на земеделски земи. Проблемите пред сектора, според него, тепърва предстоят, заради средната площ от 5,5 дка на парцелите. Петков предлага още плащането на рента в натура да се отмени, тъй като така се укрива ДДС.

Тази година арендаторите подготвят 1700 споразумения за комасирано ползване на нивите, като ежегодно в 1000 случая преговорите завършват успешно, каза Кирил Стоянов, началник отдел „Комасация“ в земеделското министерство. Той посочи още, че за тазгодишните „бели петна“ от 1,6 млн. дка към момента по сметките на общините са постъпили около 10 на сто от сумите, а за миналата година – около 70 – 80%.

Собствениците на тези „бели петна“ през последните години стават все по-активни и търсят парите, които им се полагат за обработването на земите, съобщи още Стоянов. Той припомни становище на омбудсмана, според когото не трябва да има давностен срок за изплащането на тези суми, както е сега – 3 години, защото тези средства не са нито на местната власт, нито на арендаторите.

Димитър Зоров, председател на Асоциация на млекопреработвателите в България (АМБ), предложи „белите петна“ да бъдат комасирани в отделни блокове, за да не се блокира процесът на сключване на споразумения между арендаторите за комасирано ползване на нивите.

Агроминистърът също припомни, че част от „белите петна“ сега се ползват незаконно, а парите, които трябва да постъпват в общините, могат да са значително повече.
 

*Новината е актуализирана в 13.05 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 6 rate down comment 0
iivanoff
преди 10 години
Хората без земи искат данък върху земята, а хората със земи им слагат минуси! - не се притеснявайте и 2-та лагера ще ви изработят...Показвате нагледно основен манипулационен принцип прилаган в ТВ-реалността!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 10 години
Трябва да има данък върху всички земеделски земи. Мисля, че в Европа няма друга страна без такъв данък. И понеже няма данъци, икономическата логика на много от хората е - нито хляб иска нито вода, да седи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 5
mick
преди 10 години
Напоителните съоръжения трябва да се поддържат и изградят с парите от данъка. Иначе много подаръци много нещо. Само, че чужди пари - на другите данъкоплатци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 6
mick
преди 10 години
Трябва да има данък върху всички земи - и земеделски и гори и индустриални всякакви. http://mickideas.blogspot.com/2013/05/blog-post_4502.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още