България може да си спести до 6 млрд. долара годишно, ако започне да добива свой газ и нефт. Този коментар направи премиерът Бойко Борисов при представянето на сондажния кораб Noble Globetrotter II в Бургас, пише БТА.
По думите на Борисов България е можела да добива свой природен газ и нефт и вместо да плаща милиарди долари годишно - да ги инвестира в социални дейности и отделно да продава. Той посочи Румъния за пример, която благодарение на собствения добив е намалила вноса на тези ресурси до 10%.
Премиерът посочи, че консорциумът, който проучва блока, плаща наем за кораба по 220 хил. евро дневно и "вероятно знаят какво правят и какво търсят".
Плавателният съд Noble Globetrotter II ще започне проучване на Черно море в блока "Хан Аспарух", където ще бъде направен дълбоководен сондаж за газ и нефт.
Сондажът ще даде допълнителна информация, която ще помогне за калибрирането на моделите на геолозите и ще потвърди данните за наличието на въглеводороди в блока, получени при сеизмичните проучвания в началото 2014 г., и тяхната интерпретация, уточняват от консорциума, който ще извърши проучването - Total, Repsol и OMV.
Кзавие Фожрас, управител на Total Е&П България, коментира по време на церемонията, че водният сондаж ще достигне до 2000 метра, а след това ще продължи още 4000 метра в скалното дъно. Специалистите са подготвени за екстремни условия до 700 бара налягане и до 150 градуса температура по Целзий.
На представянето на сондажния кораб присъстваха и вицепремиерът и министър по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.
Работата по първия сондаж в блока "Хан Аспарух" в Черно море ще продължи 4-5 месеца, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Надявам се съвсем скоро да се видим тук и да се поздравим с местен добив", добави тя по време на официалната церемония.
Проучването на блока "Хан Аспарух" започна през 2012 година. Блокът е с площ от 14 220 кв. км. По договора с българското правителство се предвиждат двa проучвателни сондажa.
Теменужка Петкова подчерта, че правителството си е поставило за цел диверсификацията на източниците и на маршрутите на енергийни ресурси на страната ни. Това може да бъде постигнато с изграждането на междусистемни връзки на България със съседните ни страни и разработване на местен добив.
"Настоящото българско правителство следва много ясно тази политика и едно от първите решения на сегашния кабинет беше свързано именно със стартиране на процедурата за търсене и проучване в блока "Силистар", каза още енергийният министър.


Откриха 8 кг марихуана при спецоперация в Бобов дол
Коледната трапеза ни струва два пъти по-скъпо от миналата година
Пускат с вертолет провизии за екипажа на блокирания танкер край Ахтопол
SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Защо Швеция предлага безплатен престой в тиха горска хижа?
Гуцанов: Социалните разходи и придобивки за хората се запазват
Защо аутизмът не трябва да се третира като самостоятелно състояние?
Букурещ гласува в кметската надпревара


преди 9 години Гладна кокошка - просо сънува. Рибата още в морето- той слага тигана. Има и други подобни... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не са проспали нищо, нагълтаха се много добре! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Олеле, ще се разплача! Държавата и управляващите проспаха изтичането на 5 млрд. лева от КТБ на фараон Цветан Василев, сега тръгнали да пестят 6 млрд. лева - смешна история! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да ама Тиквата не смята,че в тази държава има мислещи хора,смята ни за *** овце които трябва да бъдат мачкани и рекетирани по-всички възможни начини.Направо размазаха бизнеса от скубане ,то не бяха безумни данъци,колиба,ракия,лукс,после сини ,зелен,*** зони за паркиране,винетки,билети за градския транспорт и какво ли още не.На всичкото отгоре страната ни продължава да задлъжнява.НАГЛИ НЕКАДЪРНИЦИ !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Доколкото знам, газа не го плаща нито държавата ни, нито ББ, а крайният потребител, така че много ми е интересно, какви са тези сметки, че правителството щяло да отдели 6 милиарда за социални плащания, щото нямало да плаща газ - ами то и сега не го плаща, що не ги е отделило вече тези пари за социални разходи??? ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Сега плащаме по 5-6 милиарда, а като намерят нефт и газ ще си ги спестим?Явно Тотал ще ни дават нефт и газ без пари... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години МОЯТА МОЛИТВА - Христо БотевНе ти, който учиш робътда търпи и да се молии храниш го дор до гробътсамо със надежди голи;До кога Бе хора?До кога ще гласувате зе тази нагла и лъжлива гербаджийска ***.Тези изпревариха по-наглост и комунистите даже,рекета е държавна политика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Друсания извънземен пак дърдори...иска да краде от всяко кътче дори под морското дъно ужас и трагедия Имало господ дръжки нема нищо хахах. ..и да има нефт смятайте че бензина няма да стане 30 стинки а просто по схемата ще има нови лапачи и някой иска да изтласка някой мафиот по схемата и да заеме неговата лапачка иначе робството в бг няма се махне *** трябва да е благодарен на ердоган че турците са оставили едно робско стадо и сега така наречените бг управници бясно го дерат кой къде го докопа...петрол в черноморието няма отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години :) Прав си :) Не чета вярно :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години България ли? Той каза "ние", не "вие" :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар