Един от важните елементи на либерализирания пазар е енергийната борса, която може да бъде разгледана и като един от механизмите за премахването на кръстосаното субсидиране и въвеждането на пазарните отношения в българската енергетика.
Изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) Константин Константинов отбеляза по време на конференция, посветена на предизвикателствата пред отварянето на енергийния пазар у нас, че страната ни е закъсняла в изграждането на пазара и включването в регионалните обединения.
Българската енергийна борса стартира на 19 януари 2016 година по схемата за търговия ден напред. Втората стъпка беше изграждането на платформа за дългосрочни договори, а предизвикателството през тази година ще бъде платформа за търговия в рамките на деня.
Благодарение на тази схема на борсата ще могат да излизат и производители на електроенергия от възобновяеми източници, които трудно могат да прогнозират своето производство с ден напред.
Константинов отчете днес, че енергийната борса ще има техническата готовност за внедряване на платформата за търговия в рамките на деня към края на септември или началото на октомври. Тогава ще започнат и тестове с реални участници за тази схема на търговия с електроенергия.
И тази платформа на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) ще бъде изпълнена в сътрудничеството на Nordpool. За внедряване на новата платформа е необходима и актуализацията на правилата за търговия с електроенергия. За тяхната промяна отговаря Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
През 2016 година през енергийната борса са били изтъргувани 3,87 тераватчаса електроенергия. Среднопретеглената цена е 36 евро на мегаватчас. Регистрираните участници са 51, като 95% от тях са активни всеки ден, стана ясно още от презентацията на Константинов.
Един от най-големите проблеми за борсата е липсата на ликвидност, призна още изпълнителният й директор и допълни, че правят всичко възможно да убедят производителите да участват на пазара. Търговци пък се оплакаха от липсата на пикова енергия - от години няма такива търгове.
Константин Константинов припомни, че БНЕБ само администрира търговията, а типът енергия, който се предлага, зависи от самите участници.


Скъпотия! Храните у нас продължават да поскъпват стремглаво преди еврото
7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (7 декември)
Времето във Варна на 7 декември
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Как "човекът на Тръмп" в НАСА ще изправари Китай в космоса?
Проходът Троян-Кърнаре е временно затворен
Япония е изправена пред криза, свързана с деменция
Почти 50% подкрепа за предложението за ограничаване на населението в Швейцария
Българският пазар е твърде малък за четири платформи за доставки на храна