Ядрената енергетика ще бъде от ключово значение за обезпечаване на баланса на цялата система на фона на новите ангажименти за опазване на околната среда. Това заяви генералният директор на руската ядрена корпорация "Росатом" Алексей Лихачов по време на презентация в рамките на „Атомекспо“ в Москва.
Според него възобновяемите източници не са достатъчни, за да обезпечат енергийното потребление. "Нека не забравяме, че 2 млрд. души имат проблеми с достъп до електроенергия", каза той.
Проблем се оказват и пиковите моменти, когато е необходима стабилна базова мощност. В същото време ангажиментите по Парижкото споразумение подсказват, че новите базови мощности ще бъдат безвъглеродни, а в момента 2/3 от тях са въглищни, каза още Лихачов. Годишно те емитират 13 млрд. тона емисии въглероден диоксид.
Въглищните централи замърсяват околната среда и по данни на Световната здравна организация причиняват смърта на милиони хора по света.
Лихачов даде данни, според които в последните години вниманието на инвеститорите е насочено основно към ВЕИ сектора. Инвестициите в тези централи надхвърлят 1,2 трилиона долара, докато в ядрената енергетика са значително по-малко.
Ядрената енергетика има малък въглероден отпечатък върху околната среда и е един от добрите източници на енергия във връзка с променените ангажименти след подписването на Парижкото споразумение, смята от своя страна Агнета Ризинг, генерален директор на Светомната ядрена асоциация (WNA). Тя посочи още, че плановете са този сектор да държи 25% дял от енергийния микс в световен мащаб и това ще означава хармонично развитие на енергийния сектор като цяло.
За Уилям Магуд, генерален директор на Агенцията по ядрена енергия към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), ако заплахата за околната среда е реална, светът се нуждае от ядрена енергетика.
Този сектор не просто задоволява нуждите от енергия, а дава импулс на други сфери - медицина, селско стопанство, на цялата икономика, отбеляза от своя страна съветникът на руския президент и председател на Надзорния съвет на „Росатом“ Сергей Кириенко. Той посочи, че много държави в световен мащаб избират ядрената енергетика, въпреки че имат запаси от въглища. Голям потенциал за развитието на сектора имат държавите в Африка и Латинска Америка, отчете в заключение той.


Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Съдът пак отказа домашен арест на подсъдимия за катастрофата със Сияна
Мениджър от АЕЦ "Козлодуй" получи инфаркт, транспортираха с въздушна линейка
Министър Абровски обеща: Ще се изсветли цялата верига на доставки ВИДЕО
БАБХ спря от продажба над 500 кг храна от магазин в Хасково