„Фраматом“ има готовност да участва в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждане на АЕЦ „Белене“.
Това заяви старши вицепрезидентът на френската компания „Фраматом“ Фредерик Леливър на среща с енергийния министър Теменужка Петкова.
На нея те обсъдиха перспективи за разширяване на сътрудничеството в областта на ядрената енергетика. Петкова запозна представителите на френската компания с решението на Народното събрание от 7 юни за възобновяване действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“ на пазарен принцип, съобщи пресцентърът на Министерството на енергетиката.
Теменужка Петкова ги информира, че в Министерството на енергетиката вече е разработена процедура за избор на стратегически инвеститор, която ще премине през девет етапа. Българската страна ще участва в проекта с всички относими материални и нематериални активи и ще има блокираща квота. В изпълнението на над 30% от дейностите по проекта се очаква да участват български компании.
Фредерик Леливър подчерта, че от страна на „Фраматом“ е налице готовност за участие в процедурата и очакват нейното започване.
Енергийният министър го информира, че в момента се подготвят необходимите документи и се очаква процедурата да започне в началото на 2019 година.
„Покана за участие в процедурата ще бъде изпратена до всички потенциални инвеститори, които до момента са заявили официално интерес за участие в реализацията на проекта АЕЦ „Белене“, посочи тя.


По 4987 евро от БВП се пада на човек от населението
НСИ: Работещите българи са 3, 726 млн. души
Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Airbus е на 133 самолета от годишната си цел
Gol.bg празнува: 20 години истинска спортна журналистика
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Пиян младеж предизвика катастрофа с двама пострадали
Варненски пожарникари с календар като Victoria's Secret
Вълнуващи празнични предложения от А1: Премиум смартчасовници с до 600 лв. отстъпка
Желязков: Мораториумът за износ на дизел скоро може да отпадне, НС да реши за отмяната
Ватиканът обяви, че жените не могат да стават дякони
преди 6 години мамин сладък :)))реакторите ни са лицензирани от росатом като годни до 2051 година . в момента росатом лицензира нова технология за удължаване живота на корпуса на чайниците ВЕЕР 440 и ВЕЕР 1000 - каквито са наш'те , със специфично нагряване и после охлаждане и ще може евентуално да увеличи продължителността на експлоатация м/у 15-20 години . щото неутронното бомбардиране от ядрената реакция е онова което съсипва чайниците и ги прави негодни . та в тоя ред на мисли ще имаме 2 хилядника до 2071 година ... от които единия го гасим лятото щото нема работа за него ... какви свещи те гонят ??? ти линкчето погледна ли въобще ? там иде реч за нов вид реакция , бачкат заедно с руския ядрен институт . засега всичко върви успешно и произвеждат вече оборудване за първия промишлен прототип - 2020 го стартират . така че и росатом ще имат технологията ... каква политкоректност те гони ? въобще схващаш ли това :https://terrapower.com/technologies/twrдо 5 години ще има утвърдена технология в пъти по добра от тази за БеляНЕ ... а в близките 10-15 години в БГ няма нужда от нови базови мощности и в близките 30-40 години няма нужда от нови ядрени мощности . кое не схващаш от така написаното ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Е , ти мое да си седиш и на свещи , от политкоректност ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години нема лабаво! - тъй редеше един правешки цър.вул и се хилеше като али баба от 40-те разбойника ...това са евентуални кандидати за нови , по-съвършенни и безопасни реактори . бачкат съвместно с руснаците , и вероятно до 5 години ще има работещи прототипи :https://terrapower.com/обаче ние що да не строим нещо , не че ще го построим де , с технология от 70-те години на миналия век ?!? в една от най-земетръсните зони в БГ ... а ядрена енергетика ще има поне до 2051 година в БГ - росатом дотогава гарантират надежността на реакторите ни . зор да се загроби държавата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Аман ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар