Експерти от газовата индустрия у нас се противопоставят на идеята, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да издава лицензи за газова диверсификация, тъй като това е ресурс, който би трябвало да се регулира по различни от пазарните принципи. Това мнение сподели председателят на Българската газова асоциация и Българо-македонската търговско-промишлена палата Пламен Павлов в студиото на „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.
„Разликата между борсовия и регулирания пазар е същността на проблема. Затова регулираният пазар се регулира от КЕВР, а борсовият се регулира по други принципи“, посочи той.
На Балканите трябва да бъде изграден газов интерконектор, защото ресурсите на всяка една отделна държава са прекалено малки, за да диктува правилата в региона, смята още Павлов.
„Някой трябва да осъществи функцията на балансьора. Когато започне „Булгаргаз“ да излиза със 17-24-35% на борсовия пазар, ще се окаже, че този газ няма кой да го балансира и в резултат ние ще видим поскъпване на газа. Потребителите ще се наложи да платят тази по-висока цена. Това е въпросът, по който продължаваме да работи. Първата крачка е направена, но тя не е последна. Този закон е много-много в началото“, коментира гостът.
Важно за България е да увеличи вътрешното потребление на газ, за да се оправдае цената за изграждането на интерконектора с Гърция, коментира експертът. Не бива да се превръщаме просто в транзитна страна, посочи още той.
Още от разговора вижте във видеото.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Иран: Ормузкият проток остава затворен, докато не се приемат условията ни
Съдът ще гледа мярката на момичетата, задържани за убийството на Георги Кузев
265 са вече жертвите на земетресението в Колумбия
Министрите Абровски и Шишков ще инспектират строителството на обходния път на Кресна
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор