Нов, седми блок в АЕЦ "Козлодуй" ще бъде с коренно различна технология и гориво, за да има пълна диверсификация, коментира премиерът Бойко Борисов по време на инспекция на площадката в ядрената ни централа, излъчвана във официалния му фейсбук профил.
От неговите думи става ясно, че вече е готова Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) на проекта за нови мощности в Козлодуй и Министерският съвет ще стартира процедурата за нов реактор на площадката на съществуващата ни централа.
Желанието на Борисов е там да бъде поставен "американски реактор", използващ "американско гориво". Работи се и по системата за малки модулни централи, като така ще се намали зависимостта на страната ни от руските реактори.
"Достатъчно се напатихме да плащаме и нищо да не става", коментира премиерът и заяви желание при новия блок в АЕЦ "Козлодуй" да се използва пълният потенциал на иновациите в сектора и да бъде избрана нова, съвременна технология, която ще доведе до диверсификация.
Въпрос на анализи е как ще бъде осъществен проектът, с каква технология и с какво финансиране, допълни енергийният министър Теменужка Петкова, която придружава премиера в инспекцията. Тя посочи, че на заседанието на правителството в сряда (14 октомври) ще бъде взето решение за проучване на най-новите технологии в ядрения сектор
Процедурата за строителството на АЕЦ "Белене" продължава.
Бойко Борисов призна още, че въглищата са голям проблем и в ЕС остават само две държави, които не са взели решение за тези мощности - Полша и България. Решението на Европейския парламент за намаляването на въглеродните емисии с 60% също ще се окаже сериозна спънка за въглищните ни централи, коментира още Борисов.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас


преди 5 години "Разходите за зелена енергия в Германия продължават да се покачват. През Септември доваката EEG (добавка за Зелена Енергия) е била недостатъчна за да покрие разходите на производителите."Брей енергията от това безплатно слънце и вятър продължава да се оскъпява. Докога?А колко ли ще струва ако наистина успеят да заменят всичко с вятър, слънце и водород (демек, вятър и слънце, или всъщност само слънце), както в мокрите сънища на някои?https://***.faz.net/aktuell/wirtschaft/klima-energie-und-umwelt/schieflage-auf-dem-eeg-konto-haelt-an-16993628.html?fbclid=IwAR0R0cX4LWLHH01TfqfeODU-7zQdgPengukXJtElc6i9pEQuqBD0OmfPoQwПоздрави Зелев! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "... и да бъде избрана нова, съвременна технология, която ще доведе до диверсификация ..."хехе ... беляНЕ утече съвсем ... дядя вова , дай некой сарказъм пак баце ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар