Време е България да погледне върху дългосрочните си приоритети в енергийния сектор, особено в газовата индустрия и да завърши интерконектора Гърция-България. Проектът се бави повече от десетилетие, въпреки че е много по-лесен и по-прост от "Турски поток". Според мен това се прави нарочно заради руските интереси в региона.Това заяви Мартин Владимиров, анализатор в Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "Клуб Investor".
"Минимални количества азерски газ вече пристигат на българска територия от Гърция, но не през интерконектора", поясни Мартин Владимиров, добавяйки, че поради тази причина доставките са близо наполовина от договорените между Булгаргаз и SOCAR.
"Количества са символични и могат да нанесат сериозни финансови щети на България и по-специално на Булгаргаз, която е ангажирала 1 млрд. куб. метра на година, тъй като договорът е обвързан с построяването на интерконектора. Ако съоръжението не бъде изградено до септември, България ще трябва да плаща или да купува изцяло газ, който не използва", посочва още Владимиров
Като допълнителен повод за притеснение анализаторът от ЦИД посочи липсата на яснота къде ще се продава азерския газ, пристигащ на българска територия.
В разговора беше засегната и темата за "Балкански поток", като събеседникът коментира, че в очите на Вашингтон газопроводът си е турски.
"Чрез "Турски поток" руски газ изцяло ще бъде пренасян от територията на Турция, което по никакъв начин не допринася за енергийна диверсификация в региона, а напротив засилва влиянието на Газпром, блокирайки алтернативни доставки", поясни Мартин Владимиров
Той добави, че предстои да бъдат завършени две компресорни станции, като турбините им трябва да бъдат доставени от САЩ.
"Може би поради тази причина нямаше официално откриване, за да не бъде привлечено внимание на САЩ", коментира Владимиров
Целия разговор може да откриете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Коцев: Има дезинформация за заповедите за "Баба Алино"
Коцев слага още камери по кофите за боклук във Варна
Общинар оставил на тъмно входа на Морската градина във Варна заради кино
Семейство Коцеви са платили на Община Варна за заграбените имоти в Морската градина
Искат пълна забрана на Tik Tok за територията на България
Колко пари спечели Божидар Саръбоюков от бронза на Европейското
Парфюм без пол: Разделението на „мъжки“ и „дамски“ си отива
Авточасти или опаковки: Biomyc стартира производството от гъбен мицел в България
Пазарите са на рекордни нива, докато са в неведение за Иран и политиката на Фед
Спадът при петрола продължи след оценки за потока от Персийския залив
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Стефан Еленков за "Евровизия": Проектът на София е постен и недобре подготвен
Благодарност: Дара получава пожизнен семеен билет за музеите в Бургаско
Започна опелото на убития Георги Кузев навръх рождения му ден (СНИМКИ)
Панчугов: Доверието в институциите трябва да е фокусът на правителството
ПСС: Подходящи са условията за туризъм в планините
преди 5 години До 1 Б Б твърди какви ли не глупости Така че една по вече или по малко няма значение Наистина и аз чух неговото изказване че имаме енергиина диверсификация Май няма нищо такова Руска газ си тече от всякъде ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години а сега де ... нали бокаса каза че тече вече ...?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар