Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за проектирането и изграждането на пътя София – Калотина, който е част от магистралата София – Ниш и европейския транспортен коридор №10.
Обществената поръчка е разделена на две обособени позиции – проектиране и строителство на отсечката от София до Драгоман и след това – от Драгоман до Калотина, която е по-трудна за изпълнение заради спецификата на терена.
Пътят ще се строи с магистрален габарит и проектна скорост 100 км/ч. Предвижда се да е с 4 ленти за движение и лента за принудително спиране. Индикативният бюджет за проекта е 200 млн. лева, като е предложен за финансиране със средства от Кохезионния фонд на Европейския съюз за периода 2014-2020 г.
Това е вторият опит за изграждането на отсечката София-Калотина. Първата обществена поръчка тръгна в края на 2012 г. по времето на предишното правителство, като плановете бяха пътят да се строи със спестени пари от оперативната програма „Транспорт“ 2007-2013 г. и да е готов до края на 2015 г.
Заради изчерпването на парите по програмата, предназначени за пътища обаче, правителството на Пламен Орешарски спря процедурата и отложи реализацията на трасето за новия програмен период 2014-2020 г.
Парите за пътища обаче отново няма да стигнат, защото довършването на магистрала Струма ще глътне по-голямата част от ресурса. Останалите средства трябва да бъдат разпределени на няколко приоритетни проекта, включително и магистрала Хемус.
Вариант за частично финансиране на строителството на пътя София-Калотина е и новият инструмент на ЕС за финансиране на инфраструктура – Connecting Europe.
По принцип този инструмент е насочен към финансиране на жп и водни проекти и само 10 на сто от средствата могат да отидат за пътища. Така има възможност да се комбинират средства от оперативната програма „Транспорт“ и Connecting Europe за реализацията на София-Калотина.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Рецепти с октопод, перфектни за остатъка от лятото
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
Самолетоносачите на САЩ: "Плаващ затвор", където леглата се превръщат в ковчези, а небето рядко се вижда
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха
38 случая и четири жертви на западнонилската треска в Северна Македония