Производството срещу двете дружества е по молба на ЕТ “Фиат-Дукато-Никола Николов”, Пазарджик, чиито основни възражения са свързани с отказа на “Електроразпределение-Пловдив” ЕАД, клон Пазарджик да доставя електроенергия на обекта на молителя.
"Елхим-Искра" е страна по преписката, като според КЗК пазарджишкото дружество е злоупотребило с господстващо положение поради отказ да бъде предоставен достъп до собствените му ел. уредби и съоръжения с цел осигуряване електрозахранване на обекта на молителя.
Комисията е установила, че “Електроразпределение-Пловдив” ЕАД, клон Пазарджик, неуведомявайки молителя за стойността на разходите, необходими за реализиране на всеки един от вариантите за присъединяване на обекта му, го е лишило от избор, което, от своя страна, е имало за последица невъзможността да се сключи договор за продажба на електроенергия и е лишило обекта на молителя от електрозахранване.
“Елхим-Искра” е собственик на ел. уредби и съоръжения, които представляват съществено съоръжение, тъй като осъществяването на електрозахранване обекта на молителя, а оттам и определен вид стопанска дейност, зависи от тях.
Това обстоятелство го определя като предприятие с господстващо положение по смисъла на ЗЗК. Предвид събраните по преписката доказателства, комисията счита, че “Елхим-Искра” АД, Пазарджик е извършило нарушение, тъй като е отказало достъп до съоръженията си, съответно е отказало сключването на договор при наличие на възможности за доставка.
Свързани компании:
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Варненски пожарникари спасиха котка от фасадата на сграда в центъра на Варна
Фестивалният и конгресен център във Варна стана на 40 години
КНСБ: „Кошница с грижа“ е временна мярка, няма да реши цените
Арестуваха мъж за палежа на автомобилите на българското посолство в Скопие
Топъл обяд за уязвими варненци може да продължи до края на 2027 г.
Чехи и поляци правят фурор по Черноморието, германците чакат чартъри
Nvidia се включи в манията за AI заеми с продажба на дълг за 25 милиарда долара
Големите банки на Уолстрийт вече понижават прогнозите за петрола
Дания води с 1:0 на Тръмп в битката на облигационните пазари
Глобалното рали на акциите се охлажда, Банката на Япония повиши лихвите
Най-мощният Mercedes GLE получи подобрен V8
Как PHEV и EV решават летния проблем на автомобила
Една марка ще се сбогува и с цифровите екрани, и с физическите бутони
BMW помага на Great Wall за първото комби Ora
Tesla лъже за безопасността на автопилота си
Бивш член на ВСС сред желаещите да оглавят временно НСлС
Страни в ЕС нямат против руските туристи, шенгенските визи с 10% повече през 2025 г.
До 8000 евро глоба за участие в гонки в Гърция
Вижте къде в София няма да има вода на 17 юни, сряда
Шишков за АМ „Хемус“: Спряхме опит за кражба за почти 500 милиарда евро