Днес в Министерството на икономиката и енергетиката беше парафиран проектът на приватизационен договор за продажбата на до 100% от капитала на ТЕЦ “Варна” между Агенцията за приватизация и ОАО РАО “ЕЕС Росии” - Русия, съобщиха от агенцията.
Предстои парафираният проект на договор да бъде внесен за одобрение от Надзорния съвет на Агенция за приватизация. На двустранното парафиране присъстваха министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Петър Димитров.
Купувачът ще придобие приблизително 100% от акциите на дружеството, защото 407 броя акции ще бъдат предоставени за обезщетение на реституционни претенции.
Покупната цена на продаваните акции е в размер на 389 727 391,05 евро, при цена на една акция от 680,85 евро.
Придобиването на акциите ще бъде осъществено на два етапа. При първото приключване купувачът ще закупи 51% от капитала на ТЕЦ Варна срещу сума в размер на 198 902 838,15 евро.
РАО “ЕЕС Росии” се задължава да финансира увеличение на капитала на дружеството с 16% чрез издаване на нови акции в размер на 189 091 789,65 евро, като купувачът придобие собственост върху тях. По този начин след първото приключване купувачът ще бъде собственик на 67% от акциите на ТЕЦ Варна. Останалите 33% от капитала на дружеството купувачът ще може да придобие не по-късно от 1 юли 2007 г. срещу 190 824 552,90 евро (второто приключване).
С оглед защита на държавния интерес купувачът се задължава да предостави безусловна и неотменяема банкова гаранция в размер на 190 824 552,90 евро за обезпечение на задължението му по плащане на оставащото държавно участие от 33%.
За 53 800 броя акции от ТЕЦ Варна се допуска плащане с непарични платежни средства.
Други параметри на двустранно парафирания договор:
- купувачът се задължава да запази основния предмет на дейност на дружеството за срок от три години, както и да не инициира или подкрепя ликвидация, сливане, вливане или разделяне на дружеството;
- купувачът се задължава да осигури дружеството да извършва дейността си в съответствие с издадените му лицензии;
- да поддържа разходите за труд на равнището на разходите за труд, които дружеството е имало през годината, приключила на 31 декември 2004г.;
- купувачът се задължава да спазва ограниченията за замърсяване на въздуха от големи горивни инсталации, както и да следи за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването. Купувачът е длъжен да извърши всички зависещи от него действия с цел дружеството да приведе дейността си в съответствие с посочените изисквания.
На 9 май 2005 г. Агенцията за приватизация избра ОАО РАО “ЕЕС Росии”, Русия за участник, спечелил конкурса за продажбата на до 100% от капитала на “ТЕЦ Варна” ЕАД, с. Езерово. На второ място е класирана CEZ a.s., Чехия.


Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
През това лято във Варненска област данъчните са разкрили над 250 нарушения на търговци
Идват резки обрати на времето
Бордът по туризъм очаква забележителен старт на сезон 2027 заради Евровизия
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
Колко социализъм е готова да поеме Америка?
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Картинки от култовите дъвки "Турбо" може да ви спечелят 12 хил. евро
10-те ранни признака, че една връзка няма да издържи
Юли е бил един от най-кървавите месеци за Русия от началото на войната срещу Украйна
Мръсотия в Синеморец: Доброволец събра 320 литра боклук от Велека
Ето го най-грозното куче в света ВИДЕО