Мистерията с изчезналата вода на перничани се разраства
В. Сега
Въпреки че цялата властова машина се струпа да се занимава с казуса "Перник вез вода", неяснотите се множат.
"Към този момент ситуацията не е изяснена напълно. Извършва се прокопаване на трасето. Само в рамките на днешния ден са открити два теча, производствени аварии", каза главният секретар на МВР Ивайло Иванов, който бе пратен от премиера Бойко Борисов в Перник.
"Това не са нерегламентирани отклонения, а производствени аварии, които са отстранени. На този етап няма нерегламентирано отклонение на питейна вода. Поставят се измервателни уреди, които в последствие ще установят дали има някакъв теч", уточни главен комисар Иванов, цитиран от БНТ.
52 фирми движат кредитния пазар
В. Труд
Големите компании движат кредитния пазар в страната. През третото тримесечие на годината фирмените заеми за суми над 1 млн. лв. са нараснали с 52 броя и достигат 5188 броя, сочат данните на БНБ. А общата отпусната чрез тези големи заеми сума се увеличава с 603 млн. лв. и достига 25,4 млрд. лв. Тези 52 компании формират 96% от целия ръст на кредитирането за бизнеса. От юли до септември общата сума на фирмените заеми нараства с 627 млн. лв. до 34,45 млрд. лв. Данните показват, че поведението на няколко десетки компании е решаващо за целия кредитен пазар в страната.
Пенсионерите ни 3 пъти по-бедни от германските
В. Труд
Хората на възраст над 60 г. в България живеят три пъти по-бедно от тези в Германия, показват данни на Евростат. В изчисленията се взимат предвид не само пенсиите, а всички доходи на хората, както и цените на стоките в съответните страни.
Средната покупателна способност на хората над 60 г. в ЕС е 16 277 евро годишно, в Германия е 19 386 евро, а у нас е 6163 евро. По този показател в ЕС по-зле от нас са само румънците с 6036 евро. Най-висока покупателна способност имат хората над 60 г. в Люксембург (33 621 евро годишно), следвани от тези в Австрия (23 271 евро) и Франция (21 274 евро).
Средната възраст на населението в Европа постоянно расте. Затова от Евростат са направили изследване на живота на хората над 55-65 години. През 2018 г. хората на възраст над 55 г. са почти една трета (32,8%) от общото население в ЕС. Този дял варира от над една трета (35,9%) в Италия до по-малко от една четвърт (24,7%) от населението в Ирландия. До 2050 г. се очаква хората над 55 г. да достигнат 40,6% от жителите в ЕС, а в България те ще са над 45%.
Безработните дължат месечно по 24,40 лв. за здравни вноски
В. Труд
От 1 януари 2020 г. хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не са осигурени от държавата) и не са регистрирани като самоосигуряващи се, дължат месечно по 24,40 лв. От 1 януари 2020 г. минималният месечен осигурителен доход нараства на 610 лв. Неосигурените на друго основание се осигуряват поне върху половината от минималния месечен осигурителния доход. Тоест за тях здравната вноска ще бъде 8% върху не по-малко от 305 лв.
Срокът за плащане на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за януари 2020 г. трябва да се плати до 25 февруари 2020 г.
Промени! Обявяваме доходи пред данъчните от 10 януари догодина
В. 24 часа
Националната агенция за приходите ще приема данъчни декларации за доходите, заработени през 2019 г., от 10 януари 2020 г., съобщават от ведомството.
Причината е, че от 1 до 9 януари 2020 г. приходната агенция ще извършва годишно приключване за 2019 г. и ще се прави превключване работата на информационните системи.
Този срок се отнася както за тези, които ще декларират полученото онлайн, така и на хартиен носител в офисите на агенцията.
Запазват вноската на застрахователите в гаранционния фонд
В. 24 часа
Размерът на вноската във Фонда за незастраховани моторни средства към Гаранционния фонд остава 10,50 лв. за всяко застраховано моторно превозно средство по “Гражданска отговорност”. Това реши в понеделник Комисията за финансов надзор. Предложението е на Съвета на Гаранционния фонд. Дължимите вноски ще продължат да се събират ежемесечно до 10-о число на втория месец след сключването на застраховките, а при разсрочено плащане цялата дължима вноска се начислява и се събира в първата вноска на премията.