Общо 15 224 нови леки и товарни автомобили, както и автобуси са продадени от членовете на Съюза на вносителите на автомобили в България за първото тримесечие на тази година, показват данните на съюза.
Ръстът спрямо същия период на миналата година е 29,5 на сто, като се забавя спрямо увеличението през първите два месеца (с 31,72%) и през януари (с 34,27%), но остава много висок. Всъщност продажбите на нови автомобили в страната са по-големи от представените, но в съюза не влизат няколко компании вносители на автомобили.
Продадените през март нови коли са 5934 спрямо 4981 през февруари и 4309 през януари. Със затоплянето на времето нарастват и желанията на фирмите и вече не малко физически лица да подновят автомобилния си парк. В същото време компаниите продавачи също са много активни с агресивна реклама, промоции и отстъпки.
Първото тримесечие на тази година завършва с продажби на 14 157 нови леки автомобила от членовете на съюза, като повишението спрямо продадените 11 186 автомобила за същия тримесечен период на 2007 г. е 26,6 на сто.
Опел продължава да държи първенството вече втори месец с продадени 1843 нови автомобила, което дава на тази марка 13,02 на сто дял сред членовете на съюза на вносителите. Следващата марка по продажби в страната е Тойота с 1537 нови автомобила и дял от 10,86%.
Форд и Фолксваген също не могат да се оплачат от внимание от страна на българските купувачи, като продажбите им са съответно 1320 и 1141 броя. При Пежо продадените нови леки автомобили са 1040. Първите пет марки по продажби в България осъществяват 48,6 процента от всички продажби на членовете на вносителите на автомобили.
В десетката за тримесечието са още Дачия с 862 броя, Шевролет със 730, Ситроен със 728, Шкода с 682 и Рено с 587 броя.
При камионите и автобусите ръстът на продажбите за първото тримесечие на тази година е 87,2 на сто, като също се забавя спрямо нарастването със 113% през първите два месеца. За тримесечието на 2008 г. са продадени 1067 камиона и автобуси спрямо 570 за първото тримесечие на миналата година. Ивеко засилва позициите си с продажби на 420 камиона и 15 автобуса, Мерцедес е с продадени 288 камиона и 8 автобуса, а Волво отчита реализирани 202 камиона и два автобуса.
Мотоциклетите все още не са в центъра на вниманието на купувачите, като за първите три месеца на годината са продадени 78 броя спрямо 61 за периода януари-март 2007 г.


Петко Салчев е освободен от длъжността заместник-министър на здравеопазването
Пускат допълни автобуси и тролеи за празника на Варна
Костадинов: Радев дава АМ “Черно море” на Турция
Кричим изпрати жестоко убития Георги Кузев на рождения му ден
Запълниха поредно дере във "Виница" със строителни отпадъци (ВИДЕО)
САЩ тестват лоялността на НАТО към политиките им преди съкращаване на войските
Z.ai подготвя нов AI модел в битката с OpenAI и Anthropic
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Нетаняху нарече Обединеното кралство... "ислямска република"
Петко Салчев е освободен от заместник-министър на здравеопазването
Министър Стоянов: Нямаме отговор от Украйна за дрона
Лавров: ЕС изнудва Вучич да застане срещу Русия