Продадените от членовете на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България (ААП) през януари нови автомобили, камиони и автобуси са общо 2300, като намаляват с 46,6 на сто спрямо същия месец на миналата година. Според данните на асоциацията през януари 2008 г. са били продадени 4309 броя.
За цялата минала година данните на ААП показаха продажби на близо 58 хил. нови транспортни средства, с 8,02% повече от 2007 г., но в последните няколко месеца на годината продажбите постоянно намаляваха.
Предоставените днес резултати за първия месец на тази година показват, че и у нас вече е сериозна тенденцията на намаляване на продажбите. Особено тревожен е фактът за понижената инвестиционна активност на компаниите, изразяваща се в намаляващите с 64 на сто продажби на нови камиони и автобуси. При леките автомобили спадът на продажбите е с 45,4 на сто.
Най-продаваната марка леки автомобили за януари е Фолксваген с 287 реализирани автомобила, което представлява 13,02% от пазара на членовете на асоциацията. Спадът спрямо януари миналата година при тази марка е 28,6 на сто. Следващата по продажби марка е Ситроен с 268 броя, като при нея има ръст с почти 11% спрямо януари 2008 г.
Форд отчита продажби на 238 нови автомобила, но и спад от 42 на сто спрямо същия месец на миналата година. Много близки са продажбите на три марки – Тойота, Пежо и Опел, като първата има реализирани 164 броя, а другите две - по 163 броя.
При Шкода продажбите достигат до 110 нови автомобила, а при Дачия те са точно 100.
Шест пък са марките, от които през първия месец на годината не е купен нито един автомобил - Кадилак, Крайслер, Корвет, Дайхацу, Хамър и Джип.
Лидер при камионите и автобусите продължава да бъде Мерцедес с общо 53 продадени машини. Ивеко е с реализирани 27 камиона и автобуси, а Ман има продадени три броя. Продадените за първия месец на годината мотоциклети са шест.
Месечна класацията по изменение на годишна база
| Месец | Продадени автомобили | Изменение на годишна база |
| Януари 09 г. | 2300 | -46,60% |
| Декември 08 г. | 4211 | -25,20% |
| Ноевмрви 08 г. | 4185 | -20,93% |
| Октомври 08 г. | 5041 | -1,04% |
| Септември 08 г. | 4564 | 14,61% |
| Август 08 г. | 4431 | 2,09% |
| Юли 08 г. | 5306 | 19,02% |
| Юни 08 г. | 5167 | 7,49% |
| Май 08 г. | 4903 | 13,33% |
| Май 08 г. | 4895 | 21,36% |
| Март 08 г. | 5934 | 26,17% |
| Февруари 08 г. | 4981 | 29,58% |
| Януари 08 г. | 4309 | 34,28% |


Времето във Варна на 14 август 2026
Латвия свали дрон във въздушното си пространство, Финландия ограничи движението в части от Балтийско море
Честваме предпразненството на Успение Богородично
ЦСКА се докопа до плейоф в Лига Европа след драматичен мач с Макаби
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
За петролния пазар, Ормузкият проток не е затворен
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Пожари достигнаха плажовете на Хърватия
Тръмп налага до 100% мита върху вноса на дронове
Кричим се прощава днес с убития на Младежкия хълм Георги Кузев
Опасен разузнавателен дрон намериха на плажа край Приморско
След 8 години: Германец успя да си върне конфискуван от полицията Golf