Септември е поредният месец тази година, който не носи повод за радост сред продавачите на нови автомобили у нас. През месеца в страната са продадени общо 1887 нови автомобила, камиони и автобуси, малко повече от предходния месец на годината, но много по-слабо от същия месец на 2008 г., показват данните на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България (ААП).
Слабите продажби през септември довеждат и до продължаващо увеличаване на общия спад, който за деветмесечния период е 52,63% спрямо същия период на миналата година. За периода януари – септември на тази година в страната са продадени общо 21 075 нови леки автомобила, камиони и автобуси. Данните на обхващат всички продадени в страната нови превозни средства, но дори и те да се включат, картината няма да стане много по-добра.
Продадените през септември от членовете на ААП нови леки автомобили са 1786, съвсем малко повече от реализираните 1772 през август. За деветмесечния период на тази година продажбите на леки автомобили са 20 279 броя, с намаление от 50,74% от продажбите за деветмесечния период на предходната година.
С продажби на 2241 нови леки автомобила Тойота е най-харесваната марка в България за деветмесечния период, следвана от Фолксваген с реализирани 1931 броя и Опел с 1856. Пежо също запазва позицията си с продадени 1748 леки коли, при Форд те са 1638, а при Ситроен – 1509.
Позиционираната в ниския ценови клас Дачия отчита продажби на 1317 нови леки автомобила за деветмесечния период, десетката се допълва от Шкода, Шевролет и Рено със съответно реализирани 1152, 994 и 683 нови коли.
Намалението на продажбите на камиони и автобуси за периода спрямо деветте месеца на 2008 г. е със 76,05 на сто, почти като в края на август. И тук няма размествания, като общите продажби за периода достигат 796, а най-продаваната марка е Мерцедес с реализирани общо 340 броя, от които 43 автобуса. Ивеко е с продадени 184 камиона и 52 автобуса, а Ман е с продадени 89 камиона и два автобуса.
Продадените за деветмесечния период на годината мотоциклети са 375.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Как лудо влюбената Дженифър Анистън ще празнува първата си годишнина с Джим Къртис
Украински пожарникари се борят втори ден с пожар в района на Чернобил
Светът изгаря своята мрежа за сигурност от петрол