Броят на безработните хора в Германия е нараснал с най-бързия темп от над една година насам, а свободните позиции са намалели през октомври, поредни признаци за пукнатини на трудовия пазар в Европа, съобщава Financial Times.
Безработицата в Германия се е покачила до 5,8% през октомври, най-високото ниво от юни 2021 г., тъй като стагниращата икономика и по-високите лихви по заемите са накарали повече компании да съкратят работни места.
Федералната агенция по заетостта съобщи за сезонно изгладено увеличение на безработните с 30 хил. души спрямо предходния месец, с което общият брой на безработните в най-голямата икономика в Европа е достигнал 2,61 млн. души, със 165 хил. души повече спрямо година по-рано.
Но според агенцията пристигането на над 1 млн. бежанци от Украйна миналата година също е помогнало за повишаването на броя на безработните.
Безработицата в Германия се повиши с 5% през март 2022 г., малко след като Русия започна пълномащабното си нашествие в съседната си страна. Агенцията съобщи, че притокът на украински бежанци към Германия е прибавил 0,4 процентни пункта към безработицата в страната.
Тя допълни още, че свободните работни места, обявени от компаниите, са намалели до 749 хил. през октомври, с 12 хил. по-малко спрямо предходния месец и с 98 хил. спрямо година по-рано.
Германската икономика се сви с 0,1% през трите месеца до септември спрямо предходното тримесечие, сочат публикувани тази седмица данни, потвърждаващи мястото ѝ на най-слабата голяма икономика в света.
Андреа Налес, ръководител на агенцията по заетостта в страната, съобщи, че дългият период на стагнация на икономиката в Германия, датиращ от миналата зима, „не може да остане без видими последици за трудовия пазар“. „С оглед на икономическите данни тя се представя относително добре“, допълни обаче тя.
Очаква се безработицата за по-широката икономика на еврозоната да остане на рекордно дъно за блока от 6,4%. Данните ще бъдат публикувани в петък.


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
преди 2 години До: Gna Що дрънкаш глупости, бе? Под 6% безработица е нездравословно ниска. В това състояния икономмиката страда. Я погледни БВП на Германия и после дрнкай, слабоумна ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Олаф Олаф що така? Близо 3 млн безработни. Колите не вървят, енергията и петрола скъпи, в high tech сектора кръгла 0. Кво ще правиме сега? Ще набутаме лидл, била и кауфланд на всеки километър да обираме хората ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар