Износът на стомана от Китай достигна най-високото си ниво от 2015 г. насам, тъй като заводите в страната увеличават доставките в чужбина на фона на слабото вътрешно търсене, предаде Bloomberg.
Според публикувани в четвъртък митнически данни износът се е увеличил до 11,2 млн. тона през миналия месец, малко под рекорда, достигнат през септември 2015 г. По този начин обемът от началото на годината досега е с 22% над този през същия период на 2023 г.
Продължителният спад на пазара на недвижими имоти в Поднебесната империя накара заводите да се борят за оцеляването си, тъй като стоманата е една от най-засегнатите стоки в това отношение. В същото време най-големият производител на стомана в света е изправен пред влошаване на търговските отношения с пазари от Югоизточна Азия до Латинска Америка, тъй като се опитва да разтовари излишъка си и така предизвиква сериозно негодувание в други страни.
По-рано в четвъртък стана ясно, че общият износ на Пекин е нараснал с най-бързия си темп от над две години насам през октомври, след като заводите са побързали да доставят наличностите си на големи износни пазари в очакване на нови мита от САЩ и Европейския съюз (ЕС) на фона на очертаващата се заплаха от търговска война на два фронта.
След като Доналд Тръмп беше избран за следващ президент на САЩ, предизборното му обещание да наложи мита от 60% върху китайския внос вероятно ще предизвика промяна на водещия износен пазар за Китай.


Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден