Под 10% ще падне депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка след подписването на нови договори за оползотворяване на РДФ (твърдо гориво от отпадъци). Това каза столичният кмет Васил Терзиев по време на пресконференция, цитиран от БТА.
„Когато споделихме за нашите планове да свалим депонирането на отпадъци от 90%, нещо което заварихме, до под 10% до края на тази година, бяхме обвинени в лъжа, че няма как да стане“, каза Терзиев.
Той увери, че е засилен контролът и на входа на завода. До края на октомври трябва да бъдат пуснати новите обществени поръчки за сметоизвозване.
Васил Терзиев припомни, че от 2025 г. контейнерите за разделно събиране на отпадъци ще бъдат 10 хил., като целта е ефективно боклукът да се разделя и да се събира правилно още там, където се генерира, а не в завода.
Многократно са нараснали приходите от рециклируеми материали, стана ясно от думите на директора на завода за отпадъци Николай Савов. От 15 юли до 1 септември 2023 г. те са 26 хил. лева, а за същия период на 2024 г. са в размер на 367 хил. лв.
Столичният кмет коментира и въпроса с незаконните сметища на територията на Столична община. Все още никое от тях не е премахнато, като в момента се работи по спиране на запълването им чрез контрол и отстраняване на причините за възникването им. За целта фирмите, които извозват едрогабаритни и строителни отпадъци, трябва да имат по-лесен достъп до регламентирани сметища, където да извозват тези отпадъци. Идентифицирани са подходящи парцели и се работи по довършване на проект за мощности за едрогабаритен и строителен отпадък, стана ясно още от думите на Терзиев.
„До момента сме открили около 240 незаконни сметища, като количеството боклук е четири пъти повече, отколкото на депото във „Враждебна“, което е една планина“, посочи Терзиев.


Виц на деня - 15 май
Протестно мотошествие ще затрудни движението във Варна днес
Времето във Варна на 15 май 2026
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Тръмп: Постигнах фантастични търговски споразумения с Китай
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Паундът се срива след ескалация на бунта на лейбъристите срещу Стармър
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Euro NCAP алармира за опасен дефект при популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
От Италия за "Бангаранга": Залата експлодира, много силна песен
ЦИК тегли днес номерата на бюлетините за частичните местни избори на 14 юни
В Хавана: Пуснете ни ток поне за три часа
От 9 юли: Летище Палм Бийч ще се казва "Донълд Тръмп"
Китай призова за трайно примирие между САЩ и Иран
преди 1 година Вижте да раздадете и компостери за къщите с дворове за да намалите зеления *** и събирането му. Това че имате приходи от рециклируеми отпадъци е хубаво, но трябва да се задължат търговците да си изкупуват обратно всичкия амбалаж, а не като К....д само определени размери и марки бутилки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар