Изненадващият победител на първия тур на президентските избори в Румъния – независимият крайнодесен политик Калин Джорджеску, отрече да иска страната му да напусне НАТО и Европейския съюз (ЕС). Това е явно отстъпление от някои от позициите му на фона на протести заради победата му, предава Ройтерс.
След като имаше едноцифрена подкрепа преди първия тур на изборите в неделя, Джорджеску изненадващо постигна победа, която повдигна въпроси за това как е възможна подобна изненада.
Той ще се изправи срещу центристката кандидатка Елена Ласкони на втория тур на 8 декември.
Джорджеску получи най-много гласове от млади избиратели и румънци, живеещи в чужбина, а предизборната му кампания беше силно ориентирана към TikTok.
Стотици протестиращи излязоха на улиците в Букурещ във вторник вечерта, като скандираха: „Не на Путин, не на страха, Европа е нашата майка“ и „Млади хора, молим ви да не гласувате за диктатор“. Протести имаше и в други големи градове.
Преди време Джорджеску нарече румънските фашистки политици от 30-те години на миналия век национални герои и мъченици, критикува НАТО и проукраинската позиция на Румъния и заяви, че страната му трябва да се ангажира с Русия, а не да я предизвиква.
Във видео стрийминг във Facebook във вторник вечерта обаче той заяви: „Не искам напускане на НАТО, не искам напускане на ЕС. Но искам да заемем позиция, не да коленичим там, не да приемаме всичко. Както казах, трябва да правим всичко в наш национален интерес“.
TikTok
Националният аудиовизуален съвет на Румъния призова във вторник Европейската комисия (ЕК) да разследва ролята на TikTok в изборите поради по думите му „подозрения за манипулация на общественото мнение“.
Заместник-председателят на съвета Валентин-Александру Юкан заяви, че според него алгоритми на платформата са разпространили широко материали, благоприятни за един кандидат, и допълни, че липсва прозрачност за това кой е спонсорирал предизборното съдържание.
Говорител на TikTok отхвърли тези притеснения. „Тези... съобщения за румънските избори са неточни и подвеждащи, тъй като повечето кандидати установиха присъствие в TikTok, а победителят организира кампания и в други дигитални платформи извън нашата“, каза говорителят.
Инфлуенсърът и бизнесмен Стефан Мандачи, който подкрепяше Джорджеску преди изборите, се извини за това във Facebook във вторник, като заяви, че е гласувал против традиционните партии, без да проучи позициите на Джорджеску.
Крайнодесният политик заяви, че бюджетът му за предизборната кампания е нула и че всичко е постигнато от доброволци. Анализатори и политици твърдят, че изненадващата му победа предвид данните от обществените допитвания преди изборите показва чуждестранна намеса в изборите.
Преди вота румънската разузнавателна служба уведоми депутатите, че не е засякла признаци за нарушаване на националната сигурност.


Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Идеи за коледни подаръци под 50 лева
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан