IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Тръмп ще посети Саудитска Арабия заради бизнес сделки за 1 трлн. долара

Кралството беше първата страна, която американският президент посети в началото на първия си мандат

09:21 | 07.03.25 г.
Изглед от Рияд. Снимка: Justin Setterfield/Getty Images
Изглед от Рияд. Снимка: Justin Setterfield/Getty Images

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че планира да посети Саудитска Арабия през пролетта, след като Рияд се е съгласил да инвестира 1 трлн. долара в сделки с американски компании през следващите четири години.

Запитан дали ще се срещне с руския президент Владимир Путин в Саудитска Арабия, Тръмп потвърди намерението си да посети богатата на петрол страна от Персийския залив, но заяви, че основният мотив е бизнес, предаде AFP.

„Казах, че ще отида, ако платите един трилион долара, 1 трилион долара на американски компании, разпределяйки ги за период от четири години“, каза той, визирайки продължителността на своя мандат. „Те се съгласиха да направят това, така че аз ще отида там“, добави още той, без да уточнява дата.

Тръмп, който все още не е пътувал в чужбина след завръщането си в Белия дом, направи Саудитска Арабия първата си чуждестранна дестинация след встъпването си в длъжност през 2017 г. Наскоро той заяви, че е решил да посети Саудитска Арабия, а не Великобритания, при първото си пътуване през 2017 г., защото арабското кралство е обещало да купи американски продукти на стойност 450 млрд. долара.

Тръмп има тесни бизнес връзки със Саудитска Арабия, като през декември Trump Organization обяви изграждането на Trump Tower в Джеда.

През последния си мандат Тръмп се похвали, че е предпазил престолонаследника принц Мохамед бин Салман от последствия след убийството на саудитския журналист дисидент Джамал Хашоги. Тогава Тръмп изтъкна значението на саудитските покупки на американски оръжия.

Бившият президент Джо Байдън първоначално се зарече да превърне престолонаследника в „изгнаник“ заради човешките права, но по-късно администрацията му ухажваше Саудитска Арабия, включително с проект на споразумение за отбрана, тъй като се опитваше да я насърчи да признае Израел.

Администрацията на Тръмп обеща да действа на пълни обороти, опитвайки се да убеди Саудитска Арабия да нормализира отношенията си с Израел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:21 | 07.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още