Милиардерът Илон Мъск подкрепи излизането на САЩ от НАТО, като заяви в социалната си мрежа Х, че „няма смисъл Америка са плаша за отбраната на Европа“, пише Bloomberg.
Високопоставеният съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп реагира на публикация в Х по-рано в неделя, според която САЩ трябва „Да напуснат НАТО сега!“.
„Наистина трябва да го направим“, коментира съоснователят и главен изпълнителен директор на Tesla.
На 3 март Мъск написа в Х, че е съгласен с предложението на консервативен коментатор, че САЩ трябва да напуснат НАТО и ООН.
Той говори в момент, когато бъдещето на алианса, който ще отбележи 76-та си годишнина през април, е несигурно.
NBC съобщи на 6 март, че Тръмп е обсъдил със съветници да пригоди ангажимента на САЩ към НАТО по начин, който облагодетелства страните членки, харчещи определен процент от своя БВП за отбрана.
Тръмп заяви пред репортери, че е уведомил съюзниците от НАТО, че ако не плащат сметките си, той няма да ги отбранява.
Повечето страни членки на НАТО изпълняват целта от 2%, но Тръмп намекна за 5%. Карта: Bloomberg LP
„Така е разумно, нали? – попита президентът на САЩ пред репортери в Овалния кабинет. „Ако не плащат, няма да ги отбранявам. Не, няма да ги отбранявам“, допълни той.
В рамките на НАТО Европа, която до голяма степен се разоръжи след Студената война, разчита на САЩ за комуникациите, разузнавателната информация и логистиката, както и за стратегическото военно ръководство и огневата мощ.
Лидерите на ЕС се срещнаха в Брюксел на извънредно заседание миналата седмица с цел голямо увеличение на разходите за отбрана.
Официалните представители обсъдиха предложение на Европейската комисия, което включва заеми в размер на 150 млрд. евро за страните членки за отбрана и планове да се позволи на страните да използват националните си бюджети, за да похарчат евентуално 650 млрд. евро за отбрана през идните четири години, без да предизвикат наказателни процедури заради неспазване на бюджетните правила.
„През последните седмици видяхме бурно развитие, както бих го нарекъл“, заяви еврокомисарят по отбраната Андриус Кубилиус пред Bloomberg TV в петък. „Все още може би не е ясно каква в крайна сметка ще бъде американската стратегия“, допълни той.
Съгласно закон от 2023 г. президентът не може едностранно да изтегли САЩ от алианса без супермнозинство от две трети в Сената или акт на Конгреса.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
преди 1 година До: mr. Yoda, толкова беден речник, че чак не можеш дс измислиш 2 изречения. Караш с 1 под всяка статия. Бегай под юрганаКопейка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: data: надежди говежди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ако САЩ напуснат НАТО то ще се превърне в истински въоръжени сили на ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: todortkМоже на перчема това да му е целта... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ако излезнат от ООН и НАТО ще загубят влиянието си. В този момент тези организации ще се окажат под европейско влияние. Тръмп бърка причината и следствието. Охраната е цената, която САЩ плащат за влиянието и защитата на интересите си в Европа. Ако САЩ спрат да плащат, влиянието им ще намалее и в крайна сметка ще загубят повече отколкото ще спечелят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Нещо спряха да му купуват колите и се доозлоби :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар