Компаниите във Великобритания са продължили да съкращават служители за трети пореден месец през април, тъй като увеличението на данъците на стойност 26 млрд. паунда (над 30 млрд. евро) влезе в сила, а митата на американския президент Доналд Тръмп помрачиха световните икономически перспективи, пише Bloomberg.
Броят на работещите с трудов договор е намалял с 32 532 души до 30,3 млн. души, според данни, публикувани от Националната статистическа служба (ONS) във вторник. Свободните работни места в страната са се свили с най-много от повече от година насам в знак на отслабващо търсене на работна ръка.
Равнището на безработица се е повишило до 4,5%.
Данните показват, че фирмите са реагирали на увеличението на разходите за заетост, обявено в бюджета на лейбъристкото правителство през октомври, като през последните шест месеца заетите в страната са намалели с над 150 000 души - спад от 0,5%. Мащабът обаче е далеч по-скромен от прогнозите за съкращаване на работни места в някои бизнес проучвания, които сочеха съкращения на равнища, наблюдавани по време на Световната финансова криза от 2007-2008 г.
Предприятията бяха засегнати от близо 7-процентното увеличение на минималната работна заплата и по-високите данъци върху възнагражденията. Това е проблем за лейбъристкото правителство, което дойде на власт с обещанието да увеличи заетостта.
Търговската война, започната от администрацията на Тръмп през април, нанася допълнителен удар върху фирмите, като подкопава бизнес и потребителското доверие. Експертите не са убедени, че търговското споразумение на САЩ с Обединеното кралство или примирието между САЩ и Китай ще направят много, за да обърнат непосредствените щети.
Отделни данни от вторник показаха, че ръстът на заплатите се забавя, но остава доста над нивото от 3% или малко над това, което представителите на Английската централна банка (АЦБ) биха искали да бъде.
Растежът на заплатите в частния сектор - показателят, който се следи внимателно от АЦБ, за да се оцени основното заплащане без бонусите - се е забавил до 5,6% от 5,9%. Резултатът е по-нисък от прогнозите на икономистите, но над 3%, което е съвместимо с поддържането на устойчива инфлация на целевото равнище от 2%.
Данните за досегашните споразумения за възнаграждения показват, че до края на годината ръстът на заплатите ще бъде около 3,7%.