Печалбата на американския енергиен гигант ExxonMobil достигна 56 млрд. долара, което е рекорд не само за компанията, но и за целия западен петролен сектор, пише Ройтерс. Обединена печалбата на Big Oil за 2022 година вероятно ще достигне около 200 млрд. долара, което подновява критиките към компаниите относно действията им в условията на енергийната криза, обхванала света.
В края на миналата седмица президентът Джо Байдън обвини петролните компании, че използват печалбата, за да изкупуват дългове или да увеличават дивидентите за акционерите си, а не ги инвестират в производсво. Exxon обаче вложи 22,7 млрд. долара в разработка на нови петролни и газови полета през 2022 година. Това е с 37% повече спрямо година по-рано. Един от проектите на компанията е разработката на поле в Гвиана, а освен това инвестира и в добива на шистов газ и в рафинериите си.
Предишният рекорд за печалбата на Exxon беше поставен през 2008 година и достигна 45,2 млрд. долара. Тогава цената на петрола достигна 142 долара за барел, което е около 30% повече спрямо средната цена за 2022 година. Сериозното орязване на разходите по време на пандемията е една от причините за рекордите днес, допълва още Ройтерс.
В компанията отчитат, че рекордната печалба е резултат от силните пазари, увеличаване на дейността и силният контрол над разходите. Финансовите отчети включват и данъка върху свръх печалбата, който компанията трябва да плати за дейността си в ЕС през четвъртото тримесечие и е в размер на 1,3 млрд. долара. Еxxon подаде съдебен иск срещу Брюксел заради този данък.
За година американският гигант е увеличил добива със 100 хил. барела на ден до 3,8 млн. барела
В началото на седмицата Chevron също записа рекордна печалба - до 36,5 млрд. долара и безпрецедентни парични потоци. В четвъртък (2 февруари) се очаква отчетът на Shell, а през следващата седмица и на други два европейски конкурента - BP и TotalEnergies.


Въвеждат временна организация на движението по основни магистрали у нас
Без ток във Варна на 27 юли 2026
Честваме успението на свети Климент Охридски
Времето във Варна на 27 юли 2026
Варна чества 148 години от Освобождението на града
Светът може да регулира AI така, както регулира авиацията
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Колко гориво годишно към разхода добавя задвижването 4х4
Много шофьори дори не подозират за тази функция на огледалото
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
Стъпкаха жена съдийка на футболен мач
Мегън Маркъл отказа да я наричат херцогиня
Трима космонавти се върнаха на Земята