Форуърдните цени на електроенергията във Франция и Германия, двете най-големи икономики в ЕС, паднаха до нивата преди началото на войната в Украйна, пише Ройтерс. По данни на LSEG по контрактите с доставка през първото тримесечие на 2024 година цената на електроенергията е 102 евро за мегаватчас (Франция) и 105 евро за мегаватчас (Германия).
Това е наполовина под цените на електроенергията в двете държави през 2022 година, когато намаляха газовите доставки от Русия и в Европа имаше енергийна криза. Причината за това намаление е бумът в изграждането на зелени мощности, смята колумнистът на Ройтерс Гевин Макгуайър.
Възобновяемите енергийни източници са с рекорден дял в производството на електроенергия през първите 10 месеца на годината - 59,3%. До края на годината те могат да преминат и границата от 60% при традиционно силните месеци за вятърните генератори в Германия. Средно в периода януари - октомври през годините от 2015 до 2019, зелените мощности на Европа са произвеждали 53% от енергията, сочи статистиката.
Европа е на второ място по дял на зелената енергия в микса след Южна Америка (65%) и преди Северна Америка (47%), Азия (33%) и Африка (25%).
Ниските енергийни цени могат да насърчат европейските предприятия да възстановят производството си, особено енергийно интензивната индустрия, която спря заради прекалено високите разходи.


Олег Невзоров: Обичам Варна, не се чувствам виновен
Какво време ни очаква във вторник?
„Ден на бягането“ събра лекоатлети от различни възрасти във Варна
Пристигнаха полските журналисти, които ще рекламират Варна, като туристическа дестинация
Погнаха състезателите и дрифтарите в Шумен
Льо Брьон от AMI Lans: Европа загуби много състезания
Скъпият бензин изведе инфлацията в Канада до най-високото ѝ ниво от 2023 г.
Как Брекзит промени британската икономика и лирата за 10 години
FedHive: Компаниите трябва да си защитят данните за AI, част 2
FedHive: Компаниите трябва да си защитят данните за AI, част 1
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Индустрията е изправена пред недостиг на кадри, работната сила застарява
"Съзвездия" на Народния театър с аплодисменти на фестивала в Сибиу
Коста Стоянов: ДАНС и МВР носят отговорност за присъствието на Невзоров у нас
Константин Проданов: Обмисляме въвеждане на по-високи данъци за втори имот
Опозореният Андрю на лукс във Франция: Частен самолет, хубаво вино, плаж и боулинг


преди 2 години До: Tikva007 ... нямам представа за какво пишеш ... аз наследих компютър с win xp , а клавиатурата си я намерих до една кофа преди години , за съжаление не работи left shift и caps ... ама се справям ... не знам за какво пишеш , на мен не ми излизат никъде минуси и плюсове ... помогни , обикновен зарзаватчия съм от пазара в красна поляна ... да не би ваше величество , кавръков и мр.йода , с присъщата ви суета , да сте счупили метриката на сайта и феите от редакцията са ви видели сметка ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka00: Тези плюсове и минуси ти ли ги плющиш, или са ти част от заработката тук? Ти едва ли - нямаш толкова акъл да бърникаш системата, но май редакторите ви подпират с Бомбашка с по едно рамо, за да не затънете съвсем в презрението на нормалните юзъри. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Tikva007 хахахаха, обичам да гледам как селскияя ни *** се дави в пяна, хахаххаа... и пак почна да вади виртуални мускули... тошо виждали сме те... дементирал старчок на два шута живот! :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka00: Така като те гледам с това мише сърчице, в живота доста бой трябва да си ял от всякакви китки, щом смееш да се ежиш като булонка само на паметници и в дълбока анонимност зад три файъруола да джафкаш по опоненти в интернет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka00: За това, да пълниш коментари с фейкляци и измишльотини в бъдещо време ставаш - затова си пуснат тук? Продънените блянове и лъжи се затрупват с нови бланове и лъжи - фабриката на истината се върти на макс. Какъв студен резерв бре, Мюнхаузен? Кога са спирали ТЕЦ-ове тук и в Германия? Щом енергосистемата може и без вас и не усеща, че ви няма, вие сте резерв. Ненужен. Така и не се престраши да извиеш една мека китка на живо. Нормално за Ташка фон Мюнхаузен от планетата на розовите пони. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Tikva007 ... мека китка политкомисарче , напъваш ли жили да снесеш нещо оригинално ?! напъвай , не ти се получава засега ... :))) ... казва му се студен резерв , включен когато трябва и ще бъде изключен след месец-два ... дишай ... не ги мисли немците ... пази си нервичките , като започнем да строим първият хамерикански хилядник , първият плуващ вятърен парк , първата мега батерия ... а пък най-весело ще е като долетят първите Ф16ки ... паметника му свалят облицовката , какво става ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka00: Генерирате ли, генерирате ли? Или с писане на гллуупости и шиене на минуси се опитваш да обърнеш тренда в енергосистемата? Ако Германия в момента беше само на ВЕИ, щеше да е в минало време и съвсем без цени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ВЕИ ще водят до все по-ниски цени на енергията... Това е неминуемо. Основната причина обаче е, че паричките се въртят локално и добавената стойност си остава там. Отделно енергийната сигурност и т.н. Слънчевите панели в комбинация с водорода тотално ще променят енергетиката. И вместо да се наливат трилиони в други държави, инвестициите ще си останат тук! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: ivanrog ... защо сравняваш пандемична година с непандемична ?! защо сравняваш година с енергийна криза . година , в която гнъсъвите убийци на деца и крадци на бидета , си гръмнаха тръбите и спряха където можаха газчицата на хората ?! най-сигурният газодоставчик в галактиката раз'ираш ли ... :))) ... я погледни цените къмто например 2015 , или 2016 ... :))) ... обаче ще включиш и инфлационен индикатор ... да те питам какво ще получиш , я погледни ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Цена на енергията Q1 2021 -49.57 EUR/MWh, Q3 2023 - 90.78 EUR/MWh. Това са цените на EEX. Да, паднаха спрямо пика, но са "само" 2-3 пъти по-високи от средните за предепидемичните години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар