Съветници на американския президент Доналд Тръмп предлагат премахване на тавана върху цената на петрола, пише Bloomberg позовавайки се на свои източници. Според тях това ще привлече Русия да преговаря за мир.
Мярката беше наложена в края на 2022 година и беше одобрена от членовете на Г-7, страните от ЕС и Австралия. Първоначално таванът от 60 долара за барел работеше, но след това Русия намери начин да го заобиколи, използвайки т.нар. "сенчеста флотилия" - стари танкери, които се движат на ръба на правилата. Те често плават с изключени транспондери, претоварват в открити води и не дават информация за дестинациите си, за да не могат да бъдат проследени товарите им. Заради санкциите основен купувач на руския петрол в момента са Китай и Индия.
Bloomberg отбелязва, че премахването на санкцията ще влоши още повече отношенията между САЩ и европейските партньори, които настояват ограниченията спрямо Русия да се запазят докато не бъде сложен край на войната.
Сигналите от Белия дом по отношение на Русия обаче започватда изглеждат объркани - по-рано днес (7 март) американският президент предупреди, че може да наложи банкови санкции и мита на руските стоки, за да види Москва на масата за преговорите. Според анализаторите от Axios това едва ли ще има някакво съществено значение за Русия, тъй като износът към САЩ през миналата година е на стойност едва 3 млрд. долара, а санкциите срещу финансовия сектор и без това вече са значителни.
Финансовият министър Скот Бесънт пък коментира, че ще използва всичко, което може да бъде лост в преговорите с Русия.
Тактиката на новата администрация в Белия дом е съвсем различна от досегашните усилия - оказва се натиск върху нападнатата страна Украйна, за да бъде сложен края на войната. Вашингтон спря военната помощ и предоставяне на разузнавателна информация, от което Русия се възползва и извърши най-масираната ракетна атака от началото на годината.
В своето вечерно обръщение за 1108-ия ден от началото на пълномащабната война украинският президент ВолодимирЗеленски отбеляза, че Русия се държи така, сякаш няма никакви усилия за прекратяване на войната.
"Всеки ден има нови руски удари и реалността е, че Русия е тази, която трябва да бъде принудена към мир - да спре войната, да започне истинска дипломация, да гарантира сигурността и устойчивия мир", отбеляза той.


Букурещ избира кмет
Курортите вече са пълни за 8 декември
Свличане на скали затвори прохода "Троян-Кърнаре"
Аксаково загуби и последния си мач за 2025 година
Олимпик Варна с рекордна победа в третото ниво на българския футбол този сезон
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Сръбският премиер: Няма да има недостиг, енергийната ситуация в Сърбия е под контрол
Тревожен сигнал: хранителната сигурност в България не е обезпечена
Трафикът на кокаин в Европа се увеличава
Вулканът Килауеа изригна с фонтан от лава с височина около 370 метра ВИДЕО
Красиви идеи за празнична украса с малък бюджет
преди 8 месеца До: ppp777- Що, като имаше досега санкции, сякаш не се продаваше по $ 80 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 месеца Тя цената е под 60 долара а те щели да премахват тавана. Личи си че Тромпетката е 78 годишен. Алцхаймер не прощава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар