Основаният от българите Атанас Бостанджиев и Първолета Щерева инвестиционен фонд GemCorp инвестира близо 2 млрд. долара за изграждане на петролна рафинерия в Кабинда, Ангола, съобщава световната медийна агенция Bloomberg. Базираният в Лондон фонд притежава 90% дял в новооткритата рафинерия, а държавната компания Sonangol държи останалата част. Правителството на Ангола ще запази пълен контрол върху суровия петрол и рафинираните продукти по модел „такса за услуга“.
Инвестицията, реализирана от международната компания с български корени, ще намали зависимостта на африканската страна от вносни горива и ще укрепи енергийната ѝ сигурност, коментират наблюдатели.
Церемония по откриването на 1 септември т.г., на която присъства президентът на Ангола Жоао Лоуренсу, отбеляза старта на дългоочакваното съоръжение.
Очаква се рафинерията да започне производство до края на годината. Заводът първоначално ще преработва 30 хил. барела суров петрол на ден и ще доставя достатъчно дизел, керосин, мазут и нафта, за да задоволи около 10% от националното търсене.
Снимка: Gemcorp
Това е стратегически актив, който засилва енергийната сигурност на Ангола, създава работни места и намалява зависимостта от внос, убеден е министърът на минералите и петрола Диамантино Азеведо.
Заводът е първият, построен след обявяването на независимостта през 1975 г.
В свое изявление ръководството на GemCorp, цитирани от изданието Standart&Poor’s Global, също определя проекта като „решителна стъпка към енергиен суверенитет и национална конкурентоспособност“ за африканския производител на петрол, който в исторически план винаги е изнасял суровия си петрол в чужбина, за да бъде рафиниран в Азия и Европа.
Според Хорхе Ферейра, координатор на рафинерията в Кабинда, регионът е получил първия си суров петрол от терминала Малонго на Chevron Corp и ще започне тестово производство, като се очаква пробите да продължат около три месеца. Очаква се търговските продажби да започнат до края на годината, допълни той.
Проектът ще увеличи капацитета си до 60 хил. барела на ден във втората фаза.
Кабинда, където се намират основните операции на Chevron, е отделена от останалата част на Ангола посредством ивица земя, принадлежаща на Демократична република Конго, допълва Bloomberg.
През март 2024 г. главният изпълнителен директор Атанас Бостанджиев заяви пред изданието The Africa Report, че основаната от него Gemcorp си е поставила за цел да набере повече от 1 млрд. долара, които да инвестира в Африка, а новооткритата рафинерия доказва, че фонд мениджърът на развиващите се пазари е надхвърлил почти двойно амбициозните си цели, отбелязват финансови анализатори.
Снимка: Gemcorp
GemCorp е основана през 2014 г. и оттогава е инвестирала 7 млрд. долара в развиващите се пазари. Компанията има над 500 служители в цял свят, както и представителства в Съединените американски щати, Близкия Изток, Азия и Африка. Тя комбинира вертикалния анализ на бизнесите със заострено внимание към икономическата и политическа ситуация, коментира главният инвестиционен директор Първолета Щерева.
По думите на Бостанджиев средната годишната възвращаемост е около 12%, докато възвращаемостта от инвестиции в Африка достига между 13% и 14%. Управляваното от него дружество се фокусира върху инвестиции с фиксирана доходност и частни заеми, както и с инструменти със средносрочен живот от две години. Това означава, че възвращаемостта е по-плавна, отколкото за публичен или частен капитал, така че „частният кредит е правилният начин да реализирате експозиции в Африка“, допълва той. GemCorp има за цел да инвестира поне 10 млрд. долара в континента в рамките следващия десетгодишен период.
Базираната в Лондон компания, която се фокусира върху дългови инвестиции, миналата година получи зелена светлина от правителството на ОАЕ за разкриването на регистриран в Абу Даби фонд мениджър.
През 2023 г. GemCorp придоби дял във вятърния парк Lake Turkana в Северна Кения, собственост на холдинга Osprey, който е най-големият действащ вятърен парк в Африка.
Възвращаемостта на частния капитал, разказва Щерева, често е била „нулирана“ от невъзможността да се управлява валутния риск. Gemcorp използва пари, както и опциите за хеджиране на валутни колебания, нестабилността в цените на петрола, промените в лихвените проценти и различните стратегии за „изключване на риска“ на фондовия пазар.
Дружеството отпуска заеми в долари и обръща внимание на това как компаниите, които подкрепя, генерират своите приходи. Държавните кредитополучатели и износителите като цяло са предпочитани пред юридически лица, които обслужват основно вътрешните пазари, разяснява Щерева.
Gemcorp инвестира в Ангола от 2014 г. и е мажоритарен акционер в Петролната рафинерия Cabinda в северната част на страната. Банките, подпомагащи финансирането на проекта включват Арабската банка за икономическо развитие в Африка, Южно Африканската корпорация за индустриално развитие и Banco de Fomento Angola. По време на посещение в Ангола през януари 2024 г. държавният министър на Обединените арабски емирства Шахбут Нахаян Ал Нахаян изтъкна, че ОАЕ иска да инвестира в транспортния сектор в района на Кабинда.
Първолета Щерева от Gemcorp вижда възможности за по-нататъшни инвестиции на ОАЕ в страната. Ангола, отбелязва тя, има огромни количества плодородна земя, която може да помогне на Емирствата да постигнат по-голяма продоволствена сигурност. От министерството на селското стопанство в Ангола са категорични, че страната разполага с почти 58 млн. хектара за развитие на земеделие, включително 35 млн. хектара обработваема земя. Само около 15% от нея в момента се използват, а 20% се считат за подходящи за напояване. Земеделието в Ангола, допълва Щерева, „може да бъде област на огромен растеж“.


Испания спечели Мондиал 2026!
Украйна подготвя стратегия, с която да принуди Русия да прекрати войната
Черно море изпусна победата над Ботев във Враца в последната секунда
Тръмп преди финала: Трудно е да се заложи срещу Меси
Хороскоп за 20 юли 2026
Big Tech трябва да оправдае разходите за AI след най-големия срив от година
Испания печели втората си титла на Световното първенство с победа над Аржентина
САЩ ескалираха кампанията срещу Иран след смъртта на американски войници
AI агентите ни консултират в онлайн магазините по-добре от хората
Последният срив на биткойн от около 50% може би е различен
Toyota премахна бутоните от RAV4... и вече може да ги върне отново
Opel ще произвежда автомобили в Алжир
Вредни ли са жълтите очила за шофиране през деня?
Електрификацията на индустрията заплашва 726 000 работни места в Европа
Черни дупки: Кои коли се обезценяват най-много?
Унгарският премиер номинира феноменалната шахматистка Юдит Полгар за президент
Американски рейнджър е загинал в Ирак
Откриха овъгленото тяло на италиански спортен журналист
Днес е Илинден - почита се Св. Илия, покровителят на гръмотевиците