IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Индийските рафинерии купуват ирански петрол и част от руския с китайски юани

Досега проблемите с разплащанията с Иран ограничаваха покупката на петрол, но сега Индия се възползва от временно вдигнатите санкции

19:34 | 17.04.26 г.
Автор - снимка
Създател
Индийските рафинерии купуват ирански петрол и част от руския с китайски юани

Индийските рафинерии купуват иранския петрол през базираната във Мумбай банка ICIC Bank с юани, съобщават източници на Ройтерс. Покупките са били осъществени в рамките на временната отмяна на санкциите върху Иран от страна на администрацията в Белия дом.

Според търговци 95% от плащанията  са преведени, когато танкерите са влезли в териториалните води на Индия. Това е необичайно - обикновено Индия плаща за петрола, когато получи доставката. Част от покупките на руски петрол също са били платени с юани.

САЩ опитаха да стабилизират цените на петролните пазари и затова вдигнаха за срок от по 30 дни санкциите срещу руския и иранския петрол. Финансовият министър Скот Бесент съобщи, че мярката няма да бъде удължена. Ограниченията за търговия с руския петрол бяха възстановени през миналия уикенд, а за иранския петрол дерогацията изтича на 19 април.

Според анализатори, цитирани от Ройтерс, проблемите при плащането заради дългогодишните санкции срещу Техеран са спрели доста купувачи досега. Но държавната рафинерия Oil Corp., която е най-голямата в страната, купи 2 млн. барела ирански петрол за около 200 млн. долара.

Властите позволиха и на четири ирански танкера да акостират в пристанището, свързано с частната петролна компания Reliance Industries.

За първи път от 2019 година Индия купува петрол от Иран, сочат данните на анализаторите. Според източниците на Ройтерс едва ли ще има допълнителни доставки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:30 | 17.04.26 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още