Германия потвърди, че Русия спира транзита на петрола от Казахстан по "Дружба" от 1 май, но също така и че то няма да бъде фатално за доставките на горива в страната. Според енергийното министерство по трасето пристигат към 20-30% от нужния петрол за рафинерията "Швед" на "Роснефт". Дори и тя да работи с намален капацитет, това няма да има критично отражение, отчитат още германските власти.
Руският вицепремиер Александър Новак коментира пред ТАСС, че причината са "техническите възможности". Според него петролът, който досега отиваше към Германия, сега ще бъде насочен към логистично по-свободни направления, без да дава повече подробности. "Германците се отказват от руския петрол и се справят добре", допълни още Новак, цитиран от Ройтерс.
Министърът на енергетиката на Казахстан съобщи по-рано днес (22 април), че неофициално е получил информация, че транзитът към Германия ще бъде прекратен през май. Причината е, че руската инфраструктура не може да поеме количествата казахстански петрол. Затова и Казахстан ще разпредели част от петрола за Германия през Каспийския тръбопроводен консорциум (CPC). Част от петрола може да бъде насочен към Китай, допълват още казахстанските власти.
Медийни публикации още преди ден сочеха, че Русия ще прекрати доставките на петрол за Германия. През миналата година по "Дружба" Берлин получи 2,1 млн. тона петрол от Казахстан. Доскоро това беше единственият вариант за доставката на петрол за "Шведт", а тази рафинерия е основна за доставките на горива за германската столица.
Hоворителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи, че няма информация за спирането на доставките по време наежедневния си брифинг вчера..
Германия получава петрол по "Дружба" от 2002 г. - трасето се разклонява и една част минава през Беларус и Полша до Германия, а другата - през Украйна до Унгария.
До войната в Украйна през петролопровода Германия получаваше петрол с руски произход, който захранваше рафинерията, собственост на "Роснефт", разположена в околностите на Берлин. Сега тя е под контрола на германското правителство, което от месеци опитва да ѝ намери купувач. Германия получи дерогация от САЩ, за да може рафинерията да продължи да работи след налагането на санкции срещу "Роснефт" и "Лукойл".


Хороскоп за 7 август 2026
Спад на сделки с имоти във Варна
Съдът отмени предварителното изпълнение на 12-те заповеди за премахване на сгради в Баба Алино
5 дни преди обявяването на нов президент в Унгария няма нито един официален кандидат
Безплатна прожекция на "Един грам живот" на Международния ден на младежта във Варна
Хибрид, ако може от Китай: Какво купуват европейците през последните 6 месеца
Въглеродните пазари ще са в центъра на тазгодишната климатична среща на ООН
Възможно ли е България да се върне към бюджетни излишъци? Попитахме експертите
Затегнете коланите в ракетата на Илон
Китай затвърждава лидерството на електромобилите, BYD изпреварва Tesla
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
Фасове в асфалта решават проблема с екологията
Няма опасност за населените места в периметъра на пожара на АМ "Тракия"
Скалният саркофаг от Перперикон е от късноримската епоха през IV-V в.
Оранжев код за жеги в 8 области утре
Полицията във Варна конфискува менте стоки за близо 650 000 евро
Бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa е нaд 3 пъти пo-гoлямa cлeд влизaнeтo в EC
преди 3 месеца разкачването на тюрмата на народите (рассийката) и Европа върви с пълна сила . все по-малко неща ни свърват !! кльон с бодлива тел , роффф с вода , картечни гнезда и минирани полоси !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар