Въпреки всички коментари няма видими признаци за забавяне на енергийния преход, сочи нов доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Митът за спирането на зеления преход е породен от увеличеното потребление на електроенергия заради горещите вълни. Това доведе до включването на въглищни мощности и ограничи спада на въглеродните емисии от енергийния сектор.
Трансформацията дори има леко ускорение в развиващите се икономики и макар че напредъкът е съсредоточен в Китай, в много от другите развиващи се икономики има значително повишаване на продажбите на електромобили, увеличаване на капацитета за соларните мощности (с 90% в Индия).
Доскорошният лидер ЕС пък показва известно забавяне - продажбите на термопомпи например намалява с 50% през първото полугодие, а на електромобили записва само 3% ръст на годишна база.
Като цяло през първата половина на годината развитието на зелената енергия продължава рекордния си ход, регистриран през 2023 година, сочат още данните на МАЕ. Има известно колебание в някои региони, но като цяло през първото полугодие капацитетът на соларни мощности се увеличава с 36%, повишават се и вятърните централи, макар и с ръст от 1%, нов крак с миналогодишния рекорден темп, а продажбите на електромобилите се повишават с 25%.
Отстъплението е при термопомпите - спад на продажбите от 10%.
Фотоволтаичните мощности обаче се увеличават с над 30% на годишна база в Китай и с към 80% в САЩ. Една от причините е рекордно ниската цена на панелите.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
САЩ нанeсоха нови удари по цели в Иран след атаки с дронове
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година До: khao Новият боен танк на корейците - К3, ще бъде точно такъв, електрически. Bradley разработват хибридна версия ... :))) ... мечтата му е зад ъгъла дет се казва ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: гъбко Прехода е факт, сещаш ли се че имаше една *** която постояно пискаше... че докато не види как военните ползват електрически танкове нямало да повярва че прехода е възможен... вече има видеа как ваааатенннките щурмуват с ел. скутери и тротинетки! Което си е един вид начало на зеления преход и в армията!" Руската армия, най-иновативна и най-зелена... Венсерамос! :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogi Точно тук е гъдела! След като се направиха първите ВЕИ централи от нов тип (слънце, вятър, геотермални, приливни), създадоха пазара на електричество. Така сега виждаш цената и изтъргуваните обеми. Това доскоро не беше възможно. Така намериха място на новите централи и прогнозните производства. В момента сам виждаш къде е необходимостта от батерии и за колко време. Какво те притеснява в цените? Скоро и ти ще ги плащаш и ще с правиш сметката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogi хумористичен коментар, колко много е изгоден, я кажи да се посмеем още!... но всъщност какво правиш тук, бягай да блокираш магистралата с миньорите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година и е много изгоден за някои хора имах предвид.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Средна цена за утре, 06.11 2024, на електроенергията на борсата : 425 лева и петдесет стотинки за мегаватчас.Цена от 16 до 17 часа: 940.36 лв. за мегаватчас, от 17 до 18 часа: 1515,79 лв за мегаватчас, от 18 до 19 часа: 1450.42 лв. за мегаватчас, от 19 до 20 часа :824.73 лв.за мегаватчас..Кой е казал,че зеленият преход се забавя? Съвсем жив си е, и е много изгоден за много хора... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Лоши новини друзя антиваксъре-газовици-отрицателе. Все лоши новини напоследък. Единствено мимолетен проблясък, коги злите хора от блатата удариха детската болница, но той отмина и замина. М/у другото знаете ли друзя колко държави в света вече изкарват по половин година без въглищни централи? В това число и в Европа? Саждите окончателно минават само за студен резерв. А в Софето зимъска нема да можете да влизате във вътрешният ринг с таралясниците си. Хаха! Догодина дано го направят целогодишно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар