На 3 юли ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той уточни, че в участъка има довършителни дейности и свлачища, но ще бъде пуснат с временна организация на движението.
По думите му в момента тече държавна приемателна комисия за изпълненото строителство по пътя Мездра – Ботевград, която трябва да даде окончателно становище, което според Иванов ще бъде положително.
„Строителството е в срок, но заради дългото безвластие, смяна на министри, правителства, процесът е бил спрял, защото несигурността е пречила на осигуряването на средства, но съм поел ангажимент, който се изпълнява“, каза още министърът. Той подчерта, че безопасността на участниците в движението е на първо място и с връщането на тежкия трафик към Дунав мост при Видин в естественото му трасе ще се „разтовари“ шосе I-3 през Плевен.
Министърът съобщи, че през есента се предвижда да започне ремонтът на пътя Плевен - Луковит. В момента тече третият етап по одобрение на проекта за основен ремонт на I-3. След като бъде готов, ще се издаде разрешение за строеж и ще се възложи изпълнението.
Иванов напомни, че през есента се очаква да бъде пуснато движението по участъка Боаза – Дерманци от магистрала „Хемус“. И допълни, че в момента се ремонтира шосе III-305, за да може да отвежда безпрепятствено пътуващите в посока Плевен и Русе и да се облекчи трафикът в участъка между Радомирци и Телиш, където станаха редица инциденти.
Министърът съобщи още, че на 18 юли ще бъдат отворени тунелите „Правешки ханове“ и „Топли дол“ на магистрала „Хемус“, а до края на месеца трябва да приключат ремонтите на виадуктите и така се осигурява пропускливост на магистралата през летния сезон.
В отговор на въпрос за трафика през Кресна той обясни, че единственото решение е построяването на магистрала „Струма“, но досега по конюнктурни причини не е започнато строителството. Според него през тази година ще започне строителството на обхода на Кресна.
Иванов отбеляза, че в момента се предприемат временни мерки, които са набелязани на проведената вчера среща с кмета на града и представители на Агенция „Пътна инфраструктура“ и МВР, чиято цел е да се облекчи движението. С влизането на България в Шенгенското пространство трафикът е увеличен значително и в момента там минават два пъти повече автомобили от капацитета на трасето.
Регионалният министър обърна внимание, че крайният срок за завършване на обезопасяването по 36-те пътни участъка с висока концентрация на пътно-транспортни произшествия у нас е август. Той увери, че в момента голяма част от най-тежките са изпълнени, а останалите, които са довършителни, ще приключат в указания срок.
„Цялата власт в момента е концентрирана да осигури безопасно пътуване на гражданите след това дългогодишно забавяне. Голяма част от тези проекти, за които си говорим в момента, можеше да бъдат завършени и да коментираме тяхната поддържка, а не завършването им“, заяви Иванов.
Що се отнася до водопровода „Черни Осъм“, той се надява, че в бюджета за следващата година ще бъдат включени средства, за да може да се ремонтира поне част от него. Регионалният министър напомни, че е възложено предпроектно проучване за язовир „Черни Осъм“, който трябва да гарантира водоснабдяването на региона.
В с. Черни Осъм днес Иван Иванов обяви началото на проект за енергийно обновяване на сградата на природонаучния музей. Кметът на Троян Донка Михайлова посочи, че музеят в Черни Осъм е най-посещаваната културна институция в общината, с над 40 хил. посетители годишно. Тя изрази надежда през тази година сградата до музея да бъде достроена и в нея да се извършват научно-образователни дейности, както и да завърши реконструкцията на единственото в страната училище за планински водачи, което също се намира в близост.
Обновяването на природонаучния музей в с. Черни Осъм се финансира по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ на Националния план за възстановяване и устойчивост на България. Проектът е на обща стойност над 1 млн. лв., от които близо 654 хил. лв. са безвъзмездна финансова подкрепа по Плана.


Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода в събота
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Империята на китайските пристанища, част 2
Империята на китайските пристанища, част 1
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет
ЦСКА се огледа в норвежец, оценен на 5 млн. евро
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
Генерациите в сблъсък: защо днешните различия са толкова остри