Клиентите днес все повече предпочитат здрави и качествени мебели, които се считат за разумна инвестиция с дългосрочна полза. Българският пазар за интериорни врати и мебели се развива в посока иновации и индивидуализация. Това каза Злати Паприков, основател на компания за интериорни врати и мебели, по време на дискусия от мултиплатформения проект на Bloomberg TV Bulgaria „Talk 25: Дом и офис“.
Основните предизвикателства, пред които се изправя една българската компания за интериорни врати и мебели, включват агресивен внос, поскъпване на материалите, предизвикателната икономическа среда, както и хроничeн недостиг на човешки ресурси, каза Паприков. В последното десетилетие се наблюдава нарастващ внос на мебели и врати, което оказва натиск върху местните производители да се конкурират с по-евтини и масово произведени изделия. От друга страна, увеличаването на цените на суровините и материалите силно влияе на производствените разходи и ценовата политика на компаниите.
Икономическите кризи също са предизвикателство, което изисква от компаниите да адаптират стратегиите си и да търсят нови решения, добави гостът. Той обаче подчерта, че въпреки предизвикателства, компанията му успява да намери нови възможности, благодарение на иновации в производството и индивидуалния подход към клиентите.
Все повече клиенти търсят индивидуални решения и уникален дизайн вместо масово произведени изделия. Тази тенденция е свързана с нарастващото желание за персонализиране на интериора, каза още гостът. Има и интерес към естествени материали като дърво, което създава уют и топлина в дома. Въпреки наличието на модерни и артистични материали дървото остава основен елемент в производството на мебели и врати.
Въпреки напредъка в автоматизацията и внедряването на модерни технологии човешкият фактор остава незаменим. Той е от съществено значение за финалната обработка и контрол на качеството на продуктите. "Без човешко око и ръка е трудно да се постигне необходимата прецизност и качество в завършващите етапи на производството", каза събеседникът.
Човешките ресурси са считани за най-важния актив, който позволява на компанията да остане конкурентоспособна на пазара, като освен това той е и ключов при предоставянето на индивидуални решения и персонализирани услуги, които отговарят на специфичните нужди на клиентите. Това е особено важно в контекста на нарастващото търсене на уникални и персонализирани интериорни решения, каза още събеседникът.
Партньори на специалната TV дискусия “Talk 25: Дом и офис” са Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), Конструктив България, BLD, Паприков – фабрика за врати и мебели.
Медийни партньори са Bloomberg Businessweek Bg, Investor.bg, Dnes.bg, Imoti.net.


Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Инициатива за размяна на играчки във Варна
Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Черната златка унищожава овощните градини в България
Кметът на Враца ще съди протестиращи за издевателство над семейството му
Задържаха над 17 килограма марихуана в Любимец
Напрежение в НС: Белобрадова даде за подпис оставката на Желязков
След 50 години партньорство Ferrari и PMI отварят нова глава