Чешката компания Zetor Tractors ще прекрати местното производство след 80-годишно съществуване поради високите разходи и ще премести производството си в Азия, съобщи компанията, цитирана от Ройтерс.
Zetor, основана през 1946 г., заяви, че ще използва съществуващо съвместно предприятие в Индия, където произвеждаше повечето си трактори през последните години, за производство и също така търси партньор в Китай.
„Производството на малки и средни по размер трактори в Европа няма икономическа логика при сегашните условия“, заяви оперативният директор на Zetor Роберт Харман в изявление.
Разходите и конкурентоспособността са силно обсъждани теми в Европейския съюз, тъй като Европа се намира в неблагоприятно конкурентно положение спрямо САЩ и Китай поради много по-високите си цени на енергията.
Zetor съобщи, че материалите в Китай или Индия са с 30-35% по-евтини и че много доставчици също са се преместили от Европа в Азия, което се отразява на разходите ѝ за внос.
Без да разкрива подробности, Zetor съобщи, че планът за производство тази година няма да бъде засегнат. Продажбите са достигнали 1500 броя миналата година, уточни компанията.
Преместването на производството в Азия означава, че 33 работни места в Чехия ще бъдат закрити, но служителите, които отговарят за услугите, логистиката, продажбите, маркетинга и други сегменти, ще останат в централата на компанията в страната.


Когато човекът изчезне, а държавата мълчи: 30 август e Международният ден на жертвите на изчезвания
От дуумскролинг до номофобия: Как дигиталният свят променя поведението ни
Предстои ли тежка зима за Европа: Газовите хранилища са опасно празни
228 души дариха кръв във Варна за седмица, нужни са дарители с А- и АВ-
Най-високите температури през септември у нас ще бъдат между 31 и 36 градуса
Български стартъп помага на хотелите да създават лоялна база от клиенти
Войната срещу измамите на Ванс хаби ресурси за дребните, за сметка на големите
Завръщането в бъдещето на физическите преживявания изглежда реално
Разумният подход относно канабиса е декриминализирането, а не легализирането
Роботакситата са следващият дистопичен злодей
Mercedes трябва да връща пари на клиент заради батерия на EV
Хибридите убиха не само дизела, но и още един бизнес за милиарди
Как да подготвим автомобила си за есенните дъждове
Механик посочи най-надеждните марки в света
Електромобилите и SUV-тата разрушават пътищата? Експерти не са съгласни
След седем мача без победа ЦСКА надви Черно море
Докато президентството му се проваля, Доналд Тръмп е по-опасен от всякога
Лудогорец не успя да надвие Спартак Варна
Верижна катастрофа предизвика тапа на АМ "Тракия"
Кремъл коментира при какви условия Путин би се срещнал с Тръмп и Зеленски