Избраният президент на САЩ Доналд Тръмп е осъден днес по делото за даване на пари срещу мълчание, но съдията е отказал да му наложи наказание, предава Асошиейтед прес.
Присъдата превръща Тръмп в осъден престъпник само 10 дни преди встъпването му в длъжност като президент, отбелязва ДПА.
През май Тръмп бе признат за виновен за това, че незаконно е скрил изплащането на 130 хил. долара на порноактрисата Сторми Даниълс срещу мълчание, за да увеличи шансовете си за добро представяне на президентските избори през 2016 г.
Защитата на Тръмп се опита да отложи налагането на присъда по делото, но Върховният съд на САЩ отхвърли искането.
Тръмп ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г. във Вашингтон.
Въпреки че е осъден, Тръмп няма да има проблем да се завърне в Белия дом, защото не го грози опасност от излежаване на присъда в затвора или плащане на глоба.
Тръмп коментира, че изходът от делото е „огромен неуспех за съдебната система на Ню Йорк“. „Това беше направено, за да навреди на репутацията ми, така че да загубя изборите – очевидно това не проработи“, добавя той, цитиран от Politico.
Прокурорът Джошуа Стейнглас казва, че неговата служба одобрява присъдата за безусловно освобождаване поради обстоятелствата по случая. Той обаче предупреждава, че Тръмп е разрушителна сила спрямо правоприлагащите органи. „Просто казано, този обвиняем е причинил трайна вреда на общественото възприемане на системата на наказателното правосъдие и е поставил служителите на съда в опасност“, посочва той.
По думите му, които фигурират и в доклада за пробацията на Тръмп, „Тръмп вижда себе си над закона и няма да поеме отговорност за действията си“.
След присъдата Тръмп публикува в социалните мрежи, че ще обжалва. „Днешното събитие беше презрителна шарада и сега, след като приключи, ние ще обжалваме тази измама, която няма никакви основания, и ще възстановим доверието на американците в нашата някога велика правосъдна система“, пише той в собствената си социална платформа.


Навършват се 13 г. от кончината на митрополит Кирил
Без ток във Варна на 9 юли 2026
Ситуацията в Персийския залив: Иран и САЩ продължиха да си нанасят удари и тази нощ
Времето във Варна на 9 юли 2026
Честваме паметта на свещеномъченик Панкратий и епископ Тавроменийски
Гимбъл: В САЩ сме много добри в асимилацията на мигранти
Гимбъл очаква имиграцията да се върне на основното ниво до 2029
Сипихималани от Temasek за геополитическия риск
Зад мащабните съкращения в Xbox стои провалена стратегия за стрийминг
Как един мъж, носещ кошче за боклук, може да разкрие слабостта на Фараж
Stellantis възражда легендарна марка, за да не я загуби
Бутоните се завръщат: Китай променя правилата, а Audi - интериора
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Последната обесена жена във Великобритания беше помилвана посмъртно
Рекордни жеги: В Барселона измериха температура от 40,5°
Един загинал и 144 пожара за денонощие