Латвийските власти започнаха работа по бутането на висок съветски паметник от ерата на Втората световна война, пореден потенциален източник на напрежение между балтийския регион и Русия, предава Bloomberg.
Ходът е предприет по-малко от седмица след като съседна Естония премахна съветски паметник, което предизвика най-голямата според правителството на страната вълна от кибератаки от над десет години насам.
В Рига районът около 80-метровия паметник ще бъде затворен, докато тежката техника е на място, съобщи изпълнителният директор на латвийската столица Янис Ланге на пресконференция в понеделник. Той допълни, че властите няма да използват експлозиви за сриването на структурата.
Латвия, която е член на ЕС и НАТО, се присъедини към Естония в задействането на планове за премахване на съветски паметници в страната в отговор на нашествието на Русия в Украйна.
Монументалният комплекс в центъра на Рига, който се състои от обелиск и две големи скулптури – една на войници от Червената армия и друга на женска фигура, олицетворяваща „отечеството“, е издигнат в чест на победата на СССР над нацистка Германия.
Мнозина сред етническото руско малцинство в Латвия, група, която съставлява около една четвърт от 1,9-милионното население на страната, подкрепят паметника, а много латвийци го смятат за символ на съветската окупация.
Монументът, построен през 1985 г., само пет години преди Латвия да си върне независимостта, е значително по-внушителен от естонския паметник – съветски танк Т-34 на пиедестал, който предизвика напрежение миналата седмица.


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
преди 3 години До: ИмпeраторътМОЧА_е_обидна дума хахахах отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Жалко, ще нашите рубладжии спряха плановете за премахване на ***. Ами докато имаме 10 000 монумента на руското робство в България, ще има и такива които обичат просия безплатно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk като спомена за съвецката военна МАШИНА, та се сетих един стара савецка гатанка: Голямо, черно чугунено, тежи 18 тона, гори 85 литра нафта на час, вдига шум от 125 децибела и реже ябълки на три части.Що е то? Отговор: съветска машина за рязане на ябълки на четири части. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ето това са хор с топки..Не като нас тука глътнипишльовци.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pk Таварищ, Латвия в НАТО, а мьi там не пипаем, че очень плохо биют. А и как ожедаете да стигнем, едвам до Лисичанск приехали. Даже наши родние opки не так глупие как вас, таварищ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: 0pkБоли ме фарът за съвецката машина. Така или инъче тя скърца здраво :)))) Ако не беше така щях да карам руска кола и да пиша от руски компютър, но това е трудно за тях. Друго си е да събориш панелка с някоя супер точна ракета и да избиеш налко баби и деца , нали ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Да очакваме ли скоро съветската военна машина да започне премахването на Латвия или тях ще ги чакат сами да се затрият? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007 ... хех ... галеното име на паметникът на съветЦката армия е цензурирано , ама софиянци си знаят как се нарича ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А *** кога ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар