IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Победата на Украйна зависи от подкрепата на Запада

Това означава Западът да предостави на страната както по-модерни отбранителни оръжия, така и нападателни такива

16:42 | 11.01.23 г. 19
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Десетки хиляди загинаха. Милиони бяха превърнати в бежанци. Почти една шеста от територията на Украйна остава под руска окупация. 2022 беше годината, в която пълномащабната война се завърна в Европа, люлката на двата глобални конфликта от 20-и век. Забележително е, че Украйна оцеля като суверенна държава и досега бе избегната по-широка катастрофална война. Целта за 2023 г. трябва да бъде да се даде на Киев цялата помощ, от която се нуждае, за да сложи край на конфликта - при неговите условия, пише Financial Times в редакционен коментар.

Агресията на Владимир Путин промени световния ред. Тя обедини богатите демокрации в солидарност с Киев. Много държави преразглеждат сигурността си. Финландия и Швеция се отказаха от неутралитета, за да потърсят закрила от НАТО. Германия загърби своята отбранителна предпазливост, обещавайки военна модернизация на стойност 100 милиарда евро.

Япония също изостави шестте десетилетия на пацифизъм и увеличава военните разходи - с цел да се противопостави на заплахата от Китай. Конфликтът в Украйна насочи вниманието към Тайван като потенциална точка на сблъсък между суперсилите, въпреки че Си Дзинпин може да се спре заради затъването на Русия в Украйна.

Макар и на трагична цена, Украйна вече спечели морални и реални победи. Тя прогони руските сили от портите на Киев и ги изтласка от района на Харков и от Херсон. Нито народната решителност, нито функционирането на държавата бяха разбити от бомбардировките на Москва. Конфликтът, който всъщност продължава от 2014 г., затвърди идентичността и чувството за нация на Украйна.

За Киев е важно да запази моралното си превъзходство, като кара войниците си да се придържат към правилата на войната и да избягват да прославят, подобно на Москва и нейните пропагандисти, насилието и кланетата.

Лошо замисленото нападение на Путин постигна обратното на целта си. Неговата уж могъща армия бе удържана от по-малките, по-решителни и тактически умели сили на съседа му, подпомогнати от западните ноу-хау и оръжия. Неговият реален противник, НАТО, не е ерозиран, а съживен.

Успехите на Украйна на бойното поле не означават, че нейните съюзници могат да намалят подкрепата си. Има признаци, че Москва планира нова офанзива. Дори това да не се осъществи, сегашната безизходица може да е от полза за Путин. За него дългосрочната дестабилизация на Украйна е победа.

Нито пък сега е моментът да приемаме идеята за прекратяване на огъня или преговори. Тъй като Русия все още контролира голяма част от четирите региона, които анексира през октомври, плюс Крим и части от Източен Донбас, завзети през 2014 г., условията не са подходящи за Киев да седне на масата.

Вместо това съюзниците на Украйна трябва да направят всичко възможно, за да гарантират, че тя може да отблъсне всяко ново нападение и да си върне повече територии, пише в коментара. Целта е да се постави Киев в позиция, в която да се чувства способен да преговаря с възможно най-силната ръка. Това означава бюджетна подкрепа и ускорена финансова помощ за ремонт на инфраструктурата.

Означава и по-модерни отбранителни оръжия, като системата за противоракетна отбрана Пейтриът (предоставена от Вашингтон), както и нападателни оръжия. Украйна се нуждае от ракети с по-голям обсег, хеликоптери и танкове. САЩ и други отказаха да доставят такива оръжия поради опасения, че те могат да бъдат използвани за поразяване на цели в Русия, потенциално предизвиквайки конфликт между НАТО и Москва, или в опит да се възвърне Крим, което Путин намекна, че може да провокира ядрено противопоставяне.

Честно е Вашингтон да се споразумее на четири очи с Киев относно правилата за използване на оръжията, които предоставя. Но целта трябва да бъде Русия да бъде отблъсната поне до линиите отпреди 24 февруари. Отвоюването на южните региони би поставило Киев в позиция да удари Крим, което ще му даде преговорна сила. През 2022 г. народът на Украйна беше пример за сила на духа и издръжливост. Той заслужава двойно по-голяма подкрепа през 2023 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:42 | 11.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 3
Alex Silver
преди 1 година
Ще подкрепя, докато не получи един шанар зад врата. Може и ядрен. По-скоро ще се изметат от укропия и ще си изтегляг отпускарите, щото взе да пристига "товар 200".. Мириканците това им е редовния номер. Последно демонстриран в Афганистан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 5
khao
преди 1 година
До: Tikva007 whataboutism в действие! Типична копейска реакция, понеже ако кажа истината ще изложа шефовете в Кремъл, чакай да измисля една ситуация на коятмо може да си измислям и величая матушка до безкрай! ... първо нищо не сте поели, ето в сегашната война го поемате на дълбоко! :):):) и второ, Да щеше пак да спечелят и без вашето пушечно месо! ... даже май беше по добре да са без вас, така можеше да ни се размине руското робство!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 6
zelka007
преди 1 година
Хихи ... слухове вървят усилено ... в немско подготвят 80 броя от по-старичките модификации на Leopard 2 , поляците и те подготвят леопарди , финландците и те ... Скромно , но от сърце ... Нещо им позатихна артилерията на рашибозука , що така ?! не достигат ли севернокорейските снаряди ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 5
Tikva007
преди 1 година
До: khao: Този въпрос може да се зададе и по друг начин: Щяха ли САЩ да са победители във ВСВ, ако СССР не беше поел на Източния фронт удара на най-мощните и боеспособни сили на Германия и нейните съюзници в Европа и не беше ги премазал по трасето от Москва до Бурлин? САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Нова Зеландия и даже някакви части от Франция бутат 1 година като торен бръмбар 20 дивизии на Райха, докато руснаците се бият срещу 200 дивизии на 5000 км фронт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 11
khao
преди 1 година
съюзите винаги са били важни в една война! Света е зад Украйна, а зад русия 2-3 авторитарни и бедни държави! Щеше ли русия да бъде победител във втората светова, ако не бяха САЩ зад тях... еми НЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още