"Вагнер" се изтегля от Бахмут и предава своите позиции на Министерството на отбраната на Русия след 9 май, съобщи собственикът на частната армия Евгений Пригожин в своя канал в Telegram. По-рано днес (5 май) той показа видео с последните жертви от неговата армия и съобщи, че не им достигат муниции и въоръжение, обвинявайки за недостига руския министър на отбраната Сергей Шойгу и главнокомандващия руските сили Валерий Герасимов.
В своето обръщение Пригожин пише, че на 16 март 2022 година му е било предложено да се включи в "защита на родината". "Към 9 май 2023 година трябваше да превземен Бахмут, но на 1 май заради бюрократи практически ни беше отрязан достъха до артилерийски боеприпаси", казва още собственикът на частната армия.
Евгений Пригожин, наричан и "готвачът на Путин " заради близките му отношения с руския президент и фирмата за кетъринг, която в Кремъл използват за официални събития, се оплаква, че руската армия не покрива фланговете, каквото е било споразумението. Заради липсата на боеприпаси загубите на армията растат в "геометрична прогресия" всеки ден, казва още той.
По тази причина и частната военна компания "Вагнер" се връща в тила, "за да ближе рани", но "когато родината е в опасност - отново ще станем да я защитим".
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отказа коментар на това заявление, посочвайки, че то касае хода на "специалната военна операция", както в Русия наричат войната, която започнаха в Украйна. Пред ТАСС Песков коментира, че в Кремъл са научили за решението на Пригожин от медиите.
От месеци анализаторите коментират "боричканията" в руските военни сили в Украйна. В състава са различни армейски части, включително и десантчици и гвардейци, частни военни структури и бойци от Чечня - т.нар. "кадировци". Според наблюдатели операцията в Украйна в началото започна без ръководител, а в последвалите месеци ръководителите се сменят доста често.
ЧВК "Вагнер" имаше решаващо значение за овладяването на Соледар в началото на годината, но при Бахмут битката се усложни и вече близо 9 месеца нито една от страните не може да вземе контрола над града, макар че руските сили са превзели по-голямата част от територията му.
Съюзниците на Украйна критикуваха преди месеци отказа на Киев да се изтегли от Бахмут, съхранявайки сили за контраофанзивата. Украинските военни обаче са категорични, че превземането на града ще отвори по-широк фронт в Донбас и е предпоставка за напредване и изпълнение на целта на Кремъл за пълната окупация на Донецка и Луганска област.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 3 години Изявлението на Пригожин на видео и в писмен вид. Кой разбрал, разбрал. === https://politikus.info/v-rossii/151579-zayavlenie-evgeniya-prigozhina-i-boycov-chvk-vagner.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao Нормално да го превземат. Украинците пращаха там само тийнейджъри и старци... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Нормално, след като го превзеха около 15 пъти е редно да превземат и нещо друго! отговор Сигнализирай за неуместен коментар