Компанията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп е начислявала на служителите на „Сикрет сървис“ (американските тайни служби) значително по-високи цени за престой в хотел от официално разрешените по време на мандата му. За нощувките на служителите по сигурността на президента и семейството му в хотелите на Тръмп са платени до пет пъти по-високи суми от тарифата, разрешена от правителството в такива случаи. Информацията е от писмо на председателя на ресорната комисия в Конгреса на САЩ Каролин Малоуни до директора на „Сикрет сървис“ Кимбърли Чийтъл. Поискано е Чийтъл да предостави на комисията пълен отчет по въпроса, пише Washington Post.
Отчетите за разходите показват, че в 40 случая Trump Organization е начислила на „Сикрет сървис“ много по-високи суми от обичайните. Сред документите, публикувани в понеделник, е и сметка, свързана с пътуването през 2017 г. на най-големия син на Тръмп, Доналд-младши, до Trump International Hotel, намиращ се на една улица от Белия дом. Тогава за една стая на агент тайните служби са платили по 1185 долара за нощувка - пет пъти над официално разрешената сума, макар че на агентите е разрешено да правят изключения. Според наличните данни всичко това може да е струвало на американските данъкоплатци поне 1,4 милиона долара. Малоуни пише, че „завишените цени" и „честите престои на агенти в имоти, собственост на Тръмп" пораждат сериозни опасения, че милиардерът може да се е облагодетелствал.
Закон трябва да ограничи печалбарството на бъдещите президенти
Освен че така получава пари от „Сикрет сървис“, когато той и семейството му посещават клубовете и хотелите си, Тръмп е домакин на чуждестранни официални лица в имотите си, което изисква и настаняване на придружаващи агенти. Президентът се опита да уреди неговият голф клуб Trump National Doral във Флорида да бъде избран за място на срещата на световните лидери от Г-7, но се отказа от идеята след силни протести.
Данните от писмото противоречат на многократните твърдения на Ерик Тръмп, син на бившия президент и заместник-председател на Trump Organization, че семейният бизнес често е предоставял хотелски стаи на агентите на „Сикрет сървис“ „на безценица", а понякога и безплатно. Ерик Тръмп твърди, че екипът по сигурността е получавал големи отстъпки, когато е отсядал в имоти на бившия президент. До момента „Сикрет сървис“ не е отговорила с коментар на статията на Washington Post за новия документ на Конгреса.
Тръмп излиза от хотела си. Снимка: EPA/Oliver Contreras / POOL
„Предвид дългогодишните опасения относно конфликтите на интереси на бившия президент и усилията му да извлече печалба от президентството, комисията е силно заинтересована да получи пълен отчет за разходите на федералното правителство в имотите на Тръмп", пише още Малоуни. Обмисля се законодателство, което да попречи на бъдещите президенти да „упражняват неправомерно влияние върху разходите на „Сикрет сървис".


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?
преди 3 години Импе , къде си бре баце ?! Коментирай го тоя мишкар бре ?! Нали Хамерика грейт агейн ... :))) ... Грейт ама само за него ... Милиардер бил !! Елементарен циркаджия и стинкаджия , държава ще води ... Даже не е мошшшеник на едро , семкаджия ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар