Цените на жилищата в еврозоната може да се насочват към „хаотичен“ спад, тъй като високите лихви по ипотечните кредити правят покупките недостъпни за домакинствата и непривлекателни за инвеститорите, съобщи Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирана от Ройтерс.
Това е един от няколкото риска, посочени в Прегледа на финансовата стабилност на ЕЦБ, наред с по-високите разходи за обслужване на заемите и по-бавния ръст, който вреди на компаниите и на домакинствата и на свой ред помрачава перспективите пред традиционните кредитори и сенчестите банки.
От юли насам ЕЦБ повишава лихвите от достигнатото рекордно дъно насам в опит да се пребори с инфлацията и изглежда ще продължи да го прави в идните месеци.
Но последиците от най-силния ръст на лихвите за последните десетилетия едва сега започват да се усещат от имотния пазар, който процъфтяваше през десетилетието на лесно кредитиране.
„В бъдеще спадът на цените може да стане хаотичен, тъй като растящите лихви по новото ипотечно кредитиране все повече компрометират достъпността и повишават лихвеното бреме върху съществуващите ипотечни кредити, особено в страни, където ипотечните кредити с плаващи лихви преобладават“, отбеляза ЕЦБ.
Тя не посочи кои са тези страни, но данните ѝ показват, че Португалия, Испания и Прибалтийските страни са сред тези, където делът на ипотечните кредити с плаваща лихва е най-висок.
ЕЦБ предупреди също, че регионите, където институционалните инвеститори имат силни позиции на жилищния пазар, може да понесат по-голям удар при оттегляне на капитали.
Сред тях са Берлин, части от Западна Германия и някои столици като Париж, Мадрид, Лисабон и Дъблин.
В положителен план ЕЦБ отбелязва, че домакинствата се възползват от силния пазар на труда, а това означава, че по-малко хора е вероятно да спрат да изплащат ипотечния си кредит заради безработица.


Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: печалбите от AI засенчват войната в Залива
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Ранен гол за Септември срещу Спартак Варна
Областен координатор на ГЕРБ в Пловдив подаде оставка
Времето утре: До обяд слънце, после облачно и дъждове
Съдът пак отказа домашен арест на подсъдимия за катастрофата със Сияна


преди 2 години До: nkavrakov1982 ... виж цените на индустриалните имоти и терените в регулация до тях ... виж цените в уредените квартали и градове и тогава да се упражняваш . говоря и за ЕС , и за света , и у нас ... единствено ръста се е забавил . а за падане дори не говорим ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години България е държавата на манипулацията и пропагандата ,целта е обикновенния човек да не може ,да вземе разумно решение и да бъде целенасочено воден към това което иска мафията -строителната мафия ,банковата мафия ,брокерската мафия !Сами виждате накъде отиваме -след голямото парти идва голямо изтрезвяване и който го разбере час по скоро ,по -добре !Искам търсене на отговорност от медиите и всички които тиражираха лъжи и дезинформация отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Чуете ли политик, банкер, строител или брокер да говори, че цените на жилищата ще паднат, то значи ножът е опрял до кокала (има и малки изключения разбира се).И под моите постове имаше хора с коментари от сорта "имотите няма как да паднат", "цените ще останат в плато", "качествените имоти няма да паднат" и тем подобни мантри, но нещо напоследък се покриха.Ще припомня само преди 12 месеца какво облъчване беше за да могат да се набутат максимално много хора на високите цени -страх,страх,това е отговор Сигнализирай за неуместен коментар