Основните лихви в Нова Зеландия трябва да бъдат покачени допълнително, а икономиката на страната трябва да изпадне в рецесия, за да се озапти рекордната инфлация. Това обаче би могло да доведе до проблеми за някои собственици на жилища. Такова мнение изрази управителят на централната банка на Нова Зеландия Ейдриън Ор, цитиран от Ройтерс.
"Съжаляваме, че новозеландците са засегнати от значителни шокове и че инфлацията е над целта. Както казахме и преди, инфлацията не е приятел на никого и води до икономически разходи", посочи Ор пред парламентарна комисия.
Ден по-рано регулаторът повиши лихвата си с рекордните 75 базисни пункта (б.п.) до близо 14-годишен връх от 4,25%, докато се опитват да намали инфлацията, достигнала над 30-годишен връх. От централната банка прогнозират, че през 2023 г. ще започне дълга рецесия за страната.
"Проблемът тук е нещастието от рецесията и този проблем се опитваме да разрешим", увери Ор. "Най-голямата ни изненада от август насам е устойчивостта на световната инфлация... и на вътрешния пазар виждаме ценовия натиск навсякъде", допълни централният банкер.
По думите му това е накарало комисията към банката да осъзнае, че трябва да се направи повече и по-скоро, за да се прекъсне тази спирала - прогнозите са върхът на лихвите да достигне 5,5% спрямо 4,1% предишни очаквания.
"Сега мога да кажа, че всички (в комисията) можем да си сложим ръка на сърцето и да кажем, че официално към този момент сме със свиващата (растежа) парична политика", заяви Ор.
Той предупреди, че може да се наложи някои домакинства да говорят с банките си, за да потърсят различни опции, като плащане само на лихвите по ипотеките или да преминат към разсрочени плащания.


Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО
СОС прие: Общината придобива скулптурните фигури от Паметника на Съветската армия
Синьо-зелен диамант беше продаден за над 17 млн. долара на търг
Кризата е направила институциите слаби, очакванията към Радев са големи