Цената на златото надвиши днес символичния праг от 2 хил. долара за тройунция, тласната нагоре заради все по-големите опасения за банковия сектор след придобиването на Credit Suisse от UBS, предадоха AFP и БТА.
След като днес акциите на големите европейски банки се сринаха на борсата заради придобиването на Credit Suisse, инвеститорите, опасявайки се от верижна реакция, се насочиха към златото, което е традиционно убежище.
След фалита на американската банки Silicon Valley Bank преди 10 дни цената на златото на финансовия пазар скочи с близо 9 на сто.
Златото премина прага от 2 хил. долара само два пъти в последните години - през август 2020 г. в разгара на пандемията от Covid-19, когато достигна исторически рекорд от 2075,47 долара за тройунция и през март 2022 г. през първите седмици на инвазията на Русия в Украйна.
Златото е "много привлекателно в период, в който притежателите на огромни сметки във фалирали банки се питат колко от средствата си биха могли да възстановят", коментира Рупърт Роулинг, анализатор за платформата за търговия с благородни метали Kinesis Money.
Освен това инвеститорите се питат дали централните банки, които повишават лихвите си от много месеци, за да се борят срещу инфлацията, няма да са принудени да намалят оборотите заради проблемите, които създават на банковия сектор.
При подобен случай по-ниски основни лихви на фона на все още силна инфлация биха могли да са от полза на златото.
Други активи, които през годините са се възползвали от ниски лихви и приток на ликвидност на пазара, но са пострадали през последните месеци от по-строгата парична политика, са акциите на технологичните гиганти и биткойнът. При последните борсови сесии обаче цената им скочи.
Биткойнът например поскъпна с над 5 на сто през уикенда, достигайки днес 28 456 долара, което е рекорд от юни 2022 г.
Цената на криптовалута обаче продължава да е с близо 60 на сто под рекордната си стойност от 2021 година – 68 9992 долара.
Така погледите на всички участници на пазарите остават приковани към заседанието на Федералния резерв на САЩ във вторник (21 март) и сряда (22 март).


Селекцията в Спартак (Варна) е приключила
Правителството отпусна 2,5 милиона за новия ферибот на Белослав
Зеленски: Русия може да обяви обща мобилизация след изборите
Кабинетът отпусна над 10 милиона на учители
Черно море пусна в продажба картите за новия сезон
Европа плаща цената на енергийната си трансформация при горещи вълни
Робърт Филипс: Тръмп може да понесе голяма загуба на междинните избори
AI функциите на Google търсачката създават неприемлив риск за деца, сочи доклад
Политиката ще реши къде ще отидат печалбите от изкуствения интелект
Пет начина, по които войната в Украйна увеличава натиска върху Путин
Екстрите, които струват повече от чисто ново Ferrari
Subaru изтегля 540 000 автомобила заради... сгрешен етикет
Ето го и най-новия SUV на Volkswagen
Хиперколата на BYD ще атакува 500 км/ч през ноември
Mazda патентова интересна нова технология за хибриди
Лесни начини да направите смутито си по-полезно
"Чудовища в човешки кожи": неуспешният преврат, който все още разделя Турция
10 идеи как да освежим бюджетно балкона
Белобрадова: Не виждам реално разграждане на съществуващия модел на зависимости
Коста Стоянов: Украинската престъпна групировка продължава да се намира в България
преди 3 години Совите не са, това, което са. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Е как бе тук разни *** хеджират на БФБ, примерно в акции на Алтерко и или в акции на банки от САЩ, Германия, Швейцария и други Демократични евроатлантически банки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар