Компаниите на Българската фондова борса (БФБ) са постигнали средно 7% доходност през 2023 г. при 4,5% за 2022 г. Основният индекс SOFIX нараства с над 27% за годината, с което българският капиталов пазар се нарежда в топ 10 в региона на Централна и Източна Европа.
Оборотът на БФБ обаче бележи спад от 22% на годишна база през 2023 г., но в сравнение с периода преди пандемията има увеличение от 135%. Това беше обявено по време на 23-ата церемония по връчването на Годишните награди на БФБ, които се проведоха в понеделник, 15 януари 2024 г.
В категорията инвестиционен посредник с най-висок оборот на пазарите на БФБ през 2023 г. първото място е за „АБВ Инвестиции“ ЕООД, второто – за „Реал Финанс“ АД, а третото – за ТБ „Централна кооперативна банка“ АД (ЦКБ).
В категорията инвестиционен посредник с най-голям брой сделки на пазарите на БФБ първото място е за „Карол“ АД, следвано от „Елана Трейдинг“ АД и „Бенчмарк Финанс“ АД.
В категорията инвестиционен посредник с най-много емисии на пазарите на БФБ през 2023 г. първото място споделят „Фоукал Пойнт Инвестмънтс“ АД и „ЮГ Маркет“ ЕАД.
Инвестиционен посредник с най-висок оборот и най-голям брой сделки на пазар beam на БФБ през 2023 г. е „Карол“ АД.
„Софарма“ АД е емитентът, набрал най-голям капитал на основен пазар на БФБ през миналата година.
Журналист с най-голям принос за популяризирането на капиталовия пазар в България през 2023 г. е Христо Николов от Bloomberg TV Bulgaria.
ЦКБ беше отличена и като инвестиционен посредник, реализирал най-висок оборот на пазар MTF BSE international на БФБ през 2023 г. „Бенчмарк Финанс“ АД е инвестиционният посредник с най-голям брой сделки на същия пазар.
„ЮГ Маркет“ АД е отличено като първи маркет-мейкър на пазар beam.
Що се отнася до най-ликвидните емитенти на сегмент „Премиум“ на БФБ, първото място е за „Шелли груп“, второто – за „Софарма“, а третото – за „Агрия Груп Холдинг“.
Топ три на най-ликвидните емитенти на сегмент „Стандарт“ на основен пазар на БФБ се формира от „Доверие Обединен Холдинг“, „Еврохолд България“ и „Неохим“, а на пазар beam – „Дронамикс Кепитъл“, „ИмПулс Растеж“ и „Ейч Ар Кепитъл“.
Що се отнася до емитентите с най-висока дивидентна доходност през 2023 г., „Софарма“ е на първо място, следвана от „Неохим“ и самата БФБ.
„Бианор Холдинг“ е компанията с най-голям процентен ръст на инвеститорите през миналата година.


България е сред трите страни с най-кратка очаквана продължителност на трудовия живот в ЕС
Вдигат с 5% възнагражденията в „Градски транспорт“ – Варна
Българинът плавно, но сигурно променя начина си на хранене и избягва глутен и лактоза
"Глупавите" телефони се завръщат триумфално в България
Историк: Навършват се 186, а не 189 години от рождението на Васил Левски
3D принтирани бази и храна: Как Европа се готви за живот на Луната
Голяма цел, стратегия, мотивирани служители - рецептата за успех на бизнеса
Гореща вълна и дим от пожари натоварват американската енергийна мрежа
Стармър за Бърнам, Световното и Фараж срещу Бийнфейс, част 2
Стармър за Бърнам, Световното и Фараж срещу Бийнфейс, част 1
Suzuki заменя бензина с… кравешка тор
BMW и Toyota вече зареждат колите си с бензин без съдържание на петрол
Как модерните коли „мислят“ преди вас, когато натиснете газта
Xiaomi направи хибрид, които се сравнява с електромобил
Шефът на Toyota призова японските марки към обединение
Първа лига: Левски започва защита на титлата
Радев отговаря за пистолета от Ердоган
Православната църква почита Св. Марина
Слънчево и горещо, следобед ще превали на места