Индексите на Wall Street се повишават в четвъртък, след като новите данни за пазара на труда в САЩ повишиха доверието на инвеститорите в американската икономика след срива на пазарите в началото на седмицата, предава CNBC.
Широкият пазарен показател S&P 500 напредва с 1,2%, а технологичният измерител Nasdaq Composite добавя 1,3%. Индексът на сините чипове Dow Jones се повишава с 494 пункта, или с 1,3 на сто.
Първоначалните молби за помощи при безработица в САЩ са били по-малко от очакваното през миналата седмица. Така оповестените в четвъртък данни се противопоставиха на други признаци за отслабване на пазара на труда в страната.
Подадените за първи път молби за обезщетения за безработица възлизат на 233 хил. за седмицата, което е спад със 17 хил. спрямо предходната седмица и е по-малко от прогнозата на Dow Jones за 240 хил. заявления, съобщи Министерството на труда.
В четвъртък пазарите са подпомогнати и от по-слабата йена спрямо щатския долар. Скокът на японската валута, който доведе до разгръщане на популярната сред хедж фондовете т.нар. carry trade, беше основният виновник за поевтиняването на акциите в понеделник.
Акциите на фармацевтичния гигант Eli Lilly поскъпват с около 9%, след като компанията обяви по-добри от очакваните тримесечни резултати и повиши прогнозата си за цялата година благодарение на силното търсене на лекарството за диабет Mounjaro и лекарството срещу затлъстяване Zepbound. Междувременно акциите на Warner Bros. Discovery и Bumble поевтиняват, след като двете компании публикуваха разочароващи отчети за второто тримесечие на годината.
В началото на днешната борсова сесия в САЩ доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 3,996%, а тази по 30-годишните - до 4,289%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,22% до 103,43 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват с 0,19% до 78,18 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI поскъпват с 0,07% до 75,28 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,69 на сто и се търгува на цена от 2449,3 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.


Петър Стоянов: Българското кино има сериозни успехи и опровергава твърденията, че културата не се развива
Костадинов: Няма клауза в договора ни с Киев, която защитава Черно море от страна на Украйна към Българи
50-годишна, известна на МВР, задигна часовник и парфюм от магазин в центъра на Варна
Калин Стоянов: Допълваме сигнала към прокуратурата за разследването срещу Пеевски с нови данни
Борисов: Радев ползва всички ползи, които ГЕРБ донесе, особено еврозоната
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Кога напрежението в работата се превръща в хроничен стрес?
Творците срещу AI: Битката за гласа, образа и авторските права
Как гените определят реакцията ни към храните?
Аксесоари за лятото, които прaвят семплия външен вид в стилен шедьовър