Повечето борсови индекси от Азиатско-Тихоокеанския регион приключиха сесията с ръстове, след като последните данни за японската икономика вдъхнаха увереност и оптимизъм сред инвеститорите в региона, съобщава CNBC.
Токийският бенчмарк на сините чипове Nikkei 225 напредна с 284,21 пункта, или с 0,78%, до ниво от 36 726,64 пункта.
Икономиката на Япония успя да възстанови растежа си през второто тримесечие благодарение на увеличеното частно потребление. Брутният вътрешен продукт (БВП) в Страната на изгряващото слънце расте с 3,1% на годишна база през трите месеца до края на юни спрямо предходния период, съобщи Службата на кабинета. Показателят надхвърли прогнозата за ръст от 2,3%, след като през първото тримесечие на годината икономиката се сви с ревизираните 2,3 на сто.
В Китай континенталният показател Shanghai composite отчете ръст от 0,94 на сто до 2877,36 пункта, а индексът Shenzhen прибави 0,71% към стойността си, покачвайки се до равнище от 8370,12 пункта.
Пазарите реагираха и на новите данни за китайската икономика. Ръстът на инвестициите в дълготрайни активи в Китай неочаквано се е забавил до 3,6% през първите седем месеца на годината, а потреблението е останало слабо въпреки сезонното повишение през миналия месец. Растежът на капиталовите разходи на държавните предприятия се е забавил до 6,3% през първите седем месеца от 6,8% през първото полугодие, докато тези на частните фирми са останали в застой спрямо предходната година.
Основните азиатски борсови индекси в края на редовната търговия на 15 август.
Националното статистическо бюро на Китай съобщи в четвъртък, че промишленото производство е нараснало с 5,1% през юли спрямо предходната година, което е по-малко от увеличението от 5,3% през юни. Коефициентът на безработица в градовете е достигнал 5,2%, което вероятно отразява вълната от висшисти, навлизащи на пазара на труда през лятото.
В Хонконг измерителят Hang Seng записа спад от 0,02% до 17 109,14 пункта.
Южнокорейският показател Kospi напредна с 0,88 на сто до 2644,5 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 отчете ръст от 0,19 на сто до 7865,5 пункта.
При индивидуалните акции книжата на китайската Lenovo поевтиняха с близо 1%, след като производителят на компютърен хардуер отчете по-голяма от очакваното тримесечна печалба, потвърждавайки надеждите за постепенно възстановяване на компютърната индустрия, водено от глобалните разходи за изкуствен интелект (AI).
Цената на акциите на Tencent се понижи с над 1,4 на сто, след като технологичният гигант от Китай отчете ускоряващ се ръст на приходите на фона на силното търсене на Dungeon Fighter Mobile.


Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Сарвагя Сингх Кушваха - тригодишното дете чудо в шаха
Травис Келси и Тейлър Суифт никога не са се карали
Най-хитовите маникюри за декември
Дългата история на Русия в нарушаването на споразумения
Провериха критични участъци при водосбора на река Струма и река Конска