Цената на петрола се повишава в сряда, тъй като доставките от Русия и членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се свиват, а данните, показващи неочаквано увеличение на броя на откритите работни места в САЩ, свидетелстват за разширяване на икономическата активност и съответно за нарастване на търсенето на петрол.
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент поскъпват с 28 цента, или 0,36%, до 77,33 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) - с 40 цента, или 0,54%, до 74,65 долара за барел.
Добивът на „черно злато“ от ОПЕК е намалял през декември след два месеца на увеличение, показва проучване на Ройтерс. Поддръжката на находищата в Обединените арабски емирства (ОАЕ) компенсира увеличението на производството в Нигерия и ръста в други страни от групата.
В Русия добивът на петрол възлиза на средно 8,971 млн. барела на ден през миналия месец, което е под целта на страната, съобщи Bloomberg, позовавайки се на министерството на енергетиката.
На икономическия фронт през ноември свободните работни места в САЩ са се увеличили, а броят на съкращенията е бил нисък, показа проучването Job Openings and Labor Turnover Survey.
„Добрите икономически данни продължават да подкрепят перспективите за американската икономика и търсенето на петрол“, заяви пред Ройтерс пазарният стратег на IG Йеап Джун Ронг.
Запасите от суров петрол в САЩ са намалели през миналата седмица, докато тези от горива са се увеличили, съобщиха пазарни източници, позовавайки се на данни на Американския петролен институт.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.


Илин Димитров: Подобряването на свързаността ще помогне за развитието на туризма
Радев ще посети летище „Доброславци“ заради бъдещ космически и отбранителен център
МВнР предупреди: Полетите от ЕС до ОАЕ остават несигурни
Четирима мъже бяха наръгани в Лондон
Правителството отпусна до 6 млн. евро на парламента за изплащане на съдебно обезщетение
Как неизвестен гигант се превърна в риск за пазара на желязна руда
Стратегията за растеж на Kendra Scott
Шикалкавенето на САЩ за Иран обърква всички в региона - Част 2
Шикалкавенето на САЩ за Иран обърква всички в региона - Част 1
Рияд предпочита преговори вместо нова война с хутите и ескалация в Червено море
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
"Като труп си": разказ от първо лице за живота с фентанил в България
Русия прави нов род войски – за дронове, Путин назначи командир
Полицията в Банско: Подавани са множество сигнали срещу туристите, хотелът е със щети за 15 000 евро
Лятото свършва: Първите щъркели поеха на юг