Европейските фондови пазари затвориха сесията в четвъртък (23 януари) на зелена територия, след като откриха позитивни моменти в коментарите на новия американски президент Доналд Тръмп пред Давос. В своята първа изява, която беше онлайн, пред Световния икономически форум във втория си мандат в Белия дом той отбеляза, че иска незабавно намаляване на основните лихвени проценти, по-евтин петрол и ниски данъци, предава Ройтерс.
Така водещият европейски индекс Stoxx 600 затвори търговията с ръст от 0,44% до 530,34 пункта. Германският DAX се повиши 0,74% до 21 411,53 пункта, а във Франция САС 40 добави 0,7% към стойността си и затвори на ниво от 7892,61 пункта.
Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се повиши с 0,23% до 8565,2 пункта. На представянето му натежаха акциите на Sainsbury, която съобщи за готвени съкращения на служителите си. Компанията загуби 1,6% от пазарната си капитализация, изчислява CNBC.
Слабите резултати на Puma донесоха спад на цената на акциите с 23% до 32,31 евро за брой. На обратния полюс пък беше представянето на Adidas, която пък отчете ръст на приходите в четвъртото тримесечие на 2024 година. Акциите на компанията поскъпнаха с 0,3% до 258,90 евро.
На петролните пазари петролът поевтинява с около 1%, след коментарите на Доналд Тръмп, че ще поиска от Саудитска Арабия и ОПЕК да поддържат ниска цената на петрола. Търговията с американския лек суров петрол WTI се извършва при цена от малко под 75 долара за барел. Европейският "Брент" се търгува за 78,34 долара за барел.
На валутните пазари търговията се извършва с малки изменения като търговците очакват реакцията на банките на изявленията на Тръмп. Едно евро се разменя за 1,0433 долара. Стойността на британския паунд достига 2,2367 долара за брой.
Цената на златото се понижава минимално до 2766,40 долара за тройунция.


Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Манчестър Сити надви Съндърланд
Нова атомна централа няма да свали цените на тока
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво
„Черно море” потопи ЦСКА в деня на моряците
Оставка на правителството няма да е заплаха за България в Еврозоната