Американски инвеститори са вложили рекордните 10,6 млрд. долара в борсово търгувани фондове, съсредоточени върху европейски акции, през първото тримесечие на 2025 г., седем пъти повече от средствата, отчетени година по-рано, сочат данни на BlackRock, цитирани от Ройтерс.
Митата на президента на САЩ Доналд Тръмп и икономическите политики засилват несигурността на пазарите и европейските акции се очертават като светъл лъч. Тим Сиймур, основател и главен икономист на Seymour Asset Management, нарича начеващата тенденция „Да направим Европа велика отново“ (Make Europe Great Again - MEGA).
Нарастващият интерес към европейските ETF-и отразява рязка промяна в нагласите. След нашествието на Русия в Украйна през февруари 2022 г. фондовете отчетоха нетен отлив от 6,4 млрд. долара.
„Това наистина е огромна промяна“, коментира Кристи Акулиан, ръководител на iShares Investment Strategy в BlackRock.
В три от последните пет календарни години инвеститорите изтегляха пари от европейски ETF-и, търгувани на американските пазари, и ги влагаха в местни фондове, особено доминирани от технологични акции като Nvidia, чиито оценки остават високи.
„Не че някой ще се откаже от всичките си американски акции, но те преоткриват международните акции и по-специално Европа за първи път от над десет години“, казва Сиймур, който е и портфолио мениджър на Amplify International Enhanced Dividend ETF.
Пробивът за Европа е различен от други през последните години, допълва той. „Дерегулацията в Европа тече по-бързо, отколкото в САЩ, фискалните мерки, обявени от Германия, бяха исторически“, отбелязва Сиймур, който има предвид огромните разходни планове на Фридрих Мерц, лидер на германските консерватори и вероятен бъдещ канцлер.
Акулиан от BlackRock казва, че iShares MSCI Germany ETF е отчел прилив на над 1 млрд. долара от началото на годината, който е удвоил общите активи под управлението на фонда. Това е рекорд за 29-годишния ETF, изтъква тя.
Тази година акциите на компаниите в областта на отбраната привличат особен интерес от инвеститорите предвид призивите на европейските ръководители за укрепване на армиите им. Select STOXX Europe Aerospace & Defense ETF е привлякъл 469 млн. долара в активи тази година, с което общите активи са достигнали 476 млн. долара след създаването му миналия октомври.
„Съществува истински ентусиазъм около случващото се в Европа“, казва Роналд Темпъл, главен пазарен стратег на финансовата компания Lazard. Американските политики може да са „извадили Европа от парализата ѝ“, допълва той.
Някои предупреждават, че ралито може да изгуби пара.
„За да бъде това нещо повече от тактическа търговия, трябва да видим последващи действия, така че ръстът на печалбите в Европа наистина да се ускори“, отбелязва Акулиан.
Не всички европейски страни се възползват от оптимизма. ETF-ите, които инвестират в британски акции, като iShares MSCI United Kingdom, продължават да отчитат нетни отливи.


Хванаха за ден 33-ма шофьори с алкохол или наркотици
Пожарникари, полицаи и водолази спасиха 17-годишен край Търново
Какво ще бъде времето в неделя?
12 музея, 13 галерии и 22 пространства за култура ще са отворени за посещение в Нощта на музеите във Варна
Примирията на Тръмп са с малко прекратяване на огъня и много стрелба
Войната в Иран изтощава американските военни преди евентуален конфликт с Китай
Големите икономики от еврозоната преживяват разгръщащ се инфлационен шок
Енергийната криза се превърна и във валутна за някои държави
Критиците на Джером Пауъл не виждат пълната картина
Еднодневните електрички са проблем за Китай, който ще удари и Европа
Mazda на съд заради дефектни подгряващи седалки
Най-здравият Lexus използва 12-годишен двигател
Собствениците на кои марки паркират най-калпаво
Сензация - Suzuki задминава Honda по продажби
Пролетна буря 2026: Обучение на прага на Русия, НАТО се готви за бойно поле, управлявано от дронове
Министър Ефремова разпореди спешна готовност за подкрепа на пострадалите
Спасиха 17-годишно момче, попаднало във водата в Търново
Зеленски: Предложението Украйна да стане асоцииран член на ЕС е несправедливо
Гечев, ПБ: Доверието към институциите минава не само през контрол
преди 1 година До: Tikva007 Пръчи, и от тая тема си нямаш никаква престава, видя белкРок и навири дупе! а защо спря да пишеш под военните статии ? :):):) липсваш ни там! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *Акулиан от BlackRock казва, че iShares MSCI Germany ETF е отчел прилив на над 1 млрд. долара от началото на годината, който е удвоил общите активи под управлението на фонда. Това е рекорд за 29-годишния ETF, изтъква тя.* - Кога, ако не сега?!!! За какво си назначиха тяхна лимонка за канцлер, който скоро ще покаже на макарон кой е новият шеф на Европа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *Нарастващият интерес към европейските ETF-и отразява рязка промяна в нагласите.* - Да, нагласите на онова фондер да офука 800 млрд. за 4 години действа като прясно ллаййно на мухите наоколо. Предстои да видим от къде ще ги извади, въпреки опита, който натрупа с ваксините за КОВИД. Но и да не са 800 млрд, американците отново надушват ммъррша, верни на принципа на Ротшийлд *Когато по улиците се лее кръв, купувай!*. Чакаме и кръвта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар