Основният индекс на Българската фондова борса (БФБ) SOFIX се възстанови близо до най-високо ниво от над 16 години след срива през април заради търговската политика на американския президент Доналд Тръмп.
Бенчмаркът се повиши за четвърта поредна сесия, като добави 0,74% в четвъртък до 915,72 пункта. Индексът на 40-те най-ликвидни акции BGBX40 нарасна с 0,75% до 174,92 пункта, а показателят на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT – с 0,04% до 216,97 пункта.
Индексът BGTR30 напредна с 0,78% до 887,42 пункта, а измерителят на малките и средни предприятия beamX добави 1,6% до 89,43 пункта.
Оборотът на борсата достигна почти 1,5 млн. лева, като над една трета от него (над 500,8 хил. лева) се формира от три сделки с акции на „Атоменергоремонт“.
На второ място по оборот в сесията бе „Шелли груп“ с над 106,8 хил. евро, следвано от „Еврохолд България“ с почти 161,7 хил. лева, „Уайзър Технолоджи“ с близо 80,2 хил. лева и „Първа инвестиционна банка“ (ПИБ) с над 76,4 хил. лева.
„Сирма Груп Холдинг“ беше най-търгуваната акция с 61 сделки, след като обяви, че ще прехвърли акциите си на сегмента EuroBridge на БФБ за двойно листване в София и Франкфурт. На второ място бе „Шелли груп“ с 47 сделки, следвано от „Уайзър Технолоджи“ с 34 след обявените два нови проекта в сферата на отбраната, финансирани от Европейския съюз (ЕС), и „Лавена“ с 31 заради предстоящо гласуване на дивидент.
„Сирма Груп Холдинг“ е най-печелившата акция от SOFIX с ръст от 4,27%, следвана от ПИБ с 3,33%, „Шелли груп“ с 2,84% и „Уайзър Технолоджи“ с 2,59%. Същевременно „Адванс Терафонд“ АДСИЦ е най-губещата акция от индекса със спад от 1,29%, следвано от „Централна кооперативна банка“ (ЦКБ) с 1,27% и БФБ с 0,63%.
„Градус“ е най-печелившата акция от BGBX40 с ръст от 5,56%, следвана от „Сирма Груп Холдинг“, ПИБ и „Синергон Холдинг“ с ръст от 3,06%, докато „Петрол“ е най-губещата със спад от 5,71%, следвана от „Адванс Терафонд“ и ЦКБ.
От акциите в beamX най-силно поскъпнаха в сесията тези на „Пейсера България“ – с 8,7%, следвани от „ИмПулс Растеж“ с ръст от 6,38%, „Син Карс Индъстри“ с 2,67% и „Биодит“ с 0,53%.


ПСЖ спечели Интерконтиненталната купа
НС прие на второ четене промени в Закона за ДДС
Младежи, участвали в антиправителствените протести, създадоха инициатива "СТОП"
Мъж беше прегазен от три коли на АМ "Тракия"
Желязков: Очевидно е, че отиваме на избори
Проф. Спасов: България има нужда от малки модулни реактори за балансиращи мощности
Прекрояването на доктрината на САЩ за Латинска Америка е ужасна геополитика
Ziemba очаква AI да подкрепи търсенето на газ през 2026
Ziemba: Ситуацията около Венецуела ще се отрази на Русия, Иран
Ziemba: Следим предлагането на петрол и от Гвиана
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Нова технология разпознава пияните шофьори зад волана
Отмяна на забраната на ДВГ – какво означава това за шофьорите?
Ford обяви промени в стратегията и отписа 20 милиарда долара
Мадона и Гай Ричи се събраха за първи път близо 20 години след трудния им развод
Любомир Николов за камерите в училище: За първи път се сблъсквам с нещо подобно
Ива Митева: Най-подходящ за служебен премиер е омбудсманът
Как любимата поп звезда на Путин се превърна в "най-мразената жена в Русия“