Цената на петрола леко се понижава във вторник спрямо двуседмичния си връх, повлияна от опасенията за увеличаване на доставките. Освен това инвеститорите запазват известна предпазливост по отношение на това дали паузата в търговската война между САЩ и Китай показва, че е възможно да се постигне по-дългосрочно споразумение, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,12% до 64,88 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) - с 0,06% до 61,91 долара за барел.
Двата бенчмарка затвориха с около 1,5% по-високо в понеделник.
САЩ и Китай се споразумяха да намалят строгите мита върху вноса за поне 90 дни, което доведе до ръстове на Wall Street, щатския долар и цените на суровия петрол в понеделник.
„Въпреки че облекчаването на търговското напрежение между Вашингтон и Пекин е полезно, все още има много несигурност относно това какво ще се случи след 90 дни. Тази несигурност може да продължи да генерира проблеми при търсенето на петрол“, посочват анализаторите на ING в имейл до клиентите си.
Основните разногласия, които доведоха до спора, остават, включително търговския дефицит на САЩ с Китай и искането на американския президент Доналд Тръмп за повече действия от страна на Пекин за борба с трафика на фентанил в САЩ.
Междувременно пазарните участници посочват нарастващите доставки като основен фактор за слабостта на цените.
„Въпреки че търсенето е основен проблем, увеличаването на доставките от страна на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ (ОПЕК+) означава, че пазарът ще бъде добре снабден през останалата част от годината“, заявиха анализаторите на ING. Те добавят, че доколко добре запасен ще бъде пазарът, зависи от това дали ОПЕК+ ще се придържа към плановете си за рязко увеличаване на доставките през май и юни.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) увеличи добива с повече от предварително очакваното от април насам, като през май той вероятно ще нарасне с 411 хил. барела на ден.
Въпреки това понижението на цените на „черното злато“ е ограничено от някои признаци, че търсенето на рафинирани горива остава силно.
„Въпреки влошените перспективи за търсенето на суров петрол не могат да бъдат пренебрегнати положителните сигнали от пазарите на горива. Макар че международните цени на суровия петрол се понижиха с 22% от пика си на 15 януари, както цените на рафинираните продукти, така и маржовете на рафиниране остават стабилни“, посочват анализаторите на JP Morgan.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.
преди 1 месец Това за борсите. А за дългосрочните договори, който сключват сериозни клиенти, а не ръководени от акушерки образувания, тези трептения на цените са им през корема, дорде не речеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар