Основният индекс на Българската фондова борса (БФБ) SOFIX достигна до нова най-висока стойност от над 16 години и половина, след като отчете повишение за осма поредна сесия – най-дългата положителна серия за индекса от края на юли и началото на август 2023 г. насам.
Бенчмаркът добави 0,28% в сесията до 941,47 пункта. Индексът на 40-те най-ликвидни акции BGBX40 добави 0,22% до 177,75 пункта, BGTR30 – 892,12 пункта, а индексът на малките и средни предприятия beamX – с 1,44% до 90,03 пункта.
Единствено индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT се понижи в сесията с 0,09% до 217,39 пункта.
Оборотът на БФБ достига почти 2,5 млн. лева.
Най-търгуваната акция днес отново е „Шелли груп“ със 76 сделки, следвана от „Софарма трейдинг“ с 64 и „Сирма Груп Холдинг“ с 38.
Акциите на „Първа инвестиционна банка“ (ПИБ) поскъпват най-силно от включените в SOFIX – с 2,88%, следвани от книжата на „Химимпорт“ с 2,14% и „Шелли груп“ с 1,83%. Същевременно акциите на „Сирма Груп Холдинг“ поевтиняват най-силно от включените в индекса – с 3,33%, следвани от акциите на БФБ със спад от 1,28% и „Доверие Обединен Холдинг“ с 0,67%.
„Неохим“ е най-печелившата акция от BGBX40 с 4,42%, следвана от ПИБ и „Химимпорт“, а „Софарма билдинг“ е най-губещата със спад от 5,33%, следвана от „Сирма Груп Холдинг“ и БФБ.
Акциите на „Биодит“ са най-печеливши от beamX с ръст от 13,71%, следвани от „Син Карс Индъстри“ с 6,67% и „Дронамикс Кепитъл“ с 3,87%. Само акциите на „Уебит Инвестмънт Нетуърк“ поевтиняват от включените в индекса – с 0,8%.


Защо е важно да зареждаме резервоара догоре
Размразяват проект от служебното правителство на Радев от преди 3 г.
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
Окошариха двама младежи с дрога
Променят маршрута на градския транспорт във Варна на 24 май
Украйна и съюзниците ѝ стават все по-уверени, че руската инвазия губи инерция
Пазарите в САЩ не търгуват реалността, а очакванията, визията за AI ги подкрепя
Предупреждението на Иран: Атаката срещу АЕЦ в ОАЕ е била извършена от Ирак
Кои ще станат милиардери след IPO-то на SpaceX
Куба няма много време, за да избегне американски удар
Сензация - Suzuki задминава Honda по продажби
Нова Tatra Phoenix излиза във версия с 8x8
Шокираща оферта - 260 000 евро за паркомясто
Honda показа най-екстремната Civic Type R
Citroen потвърди: 2CV се завръща като EV и ще струва 15 000 евро
5 идеи за семейни забавления през дългия уикенд
PR трик ли е връзката между Джей Ло и Брет Голдстин?
Мишел Пфайфър сподели сияйни снимки без грим от мечтаната ваканция
Лора Дърн събра семейството си на червения килим в Кан
"Проект Мухоловка": НАТО се готви за война срещу дронове близо до Беларус