IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Цената на зърното се колебае на световните пазари

Сухото и горещо време в голяма част от Европа започва да буди притеснения за състоянието на посевите и техния добивен потенциал

10:54 | 12.07.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

След като първите дни на месец юли донесоха обрат в низходящия тренд на цените на зърнените контракти по световните борси и котировките тръгнаха нагоре, тази седмица сме свидетели на леки корекции.

Агрометеорологичният фактор продължава да е в основата на тези колебания, тъй като изключително сухото и горещо време в голяма част от Европа започва да буди притеснения за състоянието на посевите и техния добивен потенциал, пишат от Софийската стокова борса (ССБ).

В Чикаго пшеницата с доставка през юли, след серия от спадове и скорошното повишение, сега поевтинява с 1 щатски долар до 223 долара/т. Във Франция обаче е отчетено по-чувствително повишение – със 7 евро до 202 евро/т. Ръстът на цената в Украйна е 1 долар, докато в Русия е отчетено понижение от 2 долара до цени от, съответно,  230 долара/т и 224 долара/тон. 

Цената при царевицата за доставка през август беше тръгнала в посока повишение, но тази седмица отново обърна тренда. В САЩ се отчита спад от 5 долара до 194 долара/тон. Във Франция котировките спадат с 3 евро до 189 евро/тон.  В Украйна има лека корекция с един долар надолу до цена от 237 долара/тон.

Рапицата на Euronext за доставка през месец август 2025 г., която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, отбелязва минимален спад от 0,50 евро до 460,50 евро/тон. 

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам преживяха срив в началото на месец април, в края на същия месец последва рязък възход, а в първите дни на май станахме свидетели на нов срив. За няколко седмици имаше известно наваксване, но през юни беше регистрирана поредица от рекордни загуби, а в последните дни на месеца – пак впечатляващо поскъпване. Тази седмица повишението е от 20 долара до 1235 долара/тон. 

Рафинираната захар с доставка през август претърпя рязка загуба на позиции през април и след известни колебания видяхме наваксване. Тази седмица контрактите тръгват колебливо нагоре с поскъпване от 1 долар до 482,50 долара/т на борсата в Лондон.

Търговията на ССБ в подкръг "Зърно" остава спокойна. Продължава търсенето на фуражна пшеница насипно на 340 лв./т, и остава предлагането на голямо количество хлебна пшеница на 650 лв./тон.

В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени вариращи от 2500 до 6800 лв./тон.

В подкръг „Индустриални стоки” на ССБ АД сделки имаше за  гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде в диапазона 298,40 – 324,95 лв./тон. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:28 | 12.07.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още